Same Silver

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Same Silver

Deutz Fahr ailesinin bir ferdi olan İtalyan Same markasının üretmiş olduğu, bir traktör modelidir. same silver, özellikle orta ve ya büyük işletmelerin ihtiyaçlarının en iyi şekilde analiz edilmesi ile bu ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap verme çabası ile doğmuştur. Şu an teknolojiye daha uygun olan versiyonları farklı isimler ile üretilmektedir. Yetmiş yıllık tarım traktör üretimi serüvenini bitiren Same traktör bu traktör gibi birçok güzel model traktör üretmiştir.

Same silver traktör modelinin teknik özellikleri ile de türünün ilk örneklerinden sayılmaktadır. İlk bakacağımız şey gücün kaynağı olan motordur. Motor tercihini ailesine mensup olduğu Alman Deutz markasından yana kullanan same silver​​​​​​​, Euro II emisyon standartlarına sahip olan bir motora sahiptir. İki farklı güç seçeneğinde üretilen bu motor, 110 ve 130 hp güç üretmektedir. 110 hp güç üreten modeli 4 silindirli, 130 hp güç üreten modeli ise 6 silindirlidir. 4 silindirli modelinin 4.0 lt silindir hacmine, 6 silindirli motorun ise 6.0 lt silindir hacmi mevcuttur. Traktör ortalama 2400 rpm motor devrine sahip olan bu motorlar, su ve yağ soğutmasına sahiptir. 110 hp beygir gücüne sahip motor tipinde 395 Nm, 130 hp güç üreten motoru ise 497 Nm tork gücü üretmektedir.

Güç aktarım sistemine göz attığımız zaman karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır. Geniş vites aralığı ile dikkat çeken bu şanzıman, iki tip olarak karşımıza çıkıyor ilki 60 ileri, 60 geri vitese sahip olan güç aktarım organı, diğeri ise 72 ileri ve 72 geri vitese sahip olan güç aktarım organıdır. 3 kademeli powershift butonunu da bünyesinde barındıran traktör, ayrıca şanzıman basınçlı yağlaması ve yağ soğutucu radyatörü ile yağ soğutması yaparak aşırı ısınmayı önlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca 4 tekerlekten yağ banyolu disk frene sahip olan same silver, fren kavramasını hidrolik olarak harekete geçirmektedir. Maksimum olarak 40 km hız yapabilen same silver​​​​​​​, iki ilave silindir ile 5800 kg kaldırma kapasitesine sahip olabilmektedir. 540, 540E ve 1000, 1000E rpm şeklinde kuyruk mili devri ile dikkat çekmektedir.

Sahip olduğu kabin, klima ve dört tekerden çeker özelliği ile adından hala daha söz ettiren bu traktör, kendinden sonra gelecek modellere de ışık tutmuştur.