Same Taurus 60

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Same Taurus 60

İtalyan Same' nin 1968-1974 yılları arasında ürettiği modeli olan Taurus 60 ülkemizde pek bilinmemekte o yüzden bulunmamakta ve ya çok nadir bir traktör olarak yerini almaktadır. Daha çok ülkemiz dışında kullanılan bu traktör 60 beygirlik motoru ile genel anlamda çiftçilerin işlerini kolaylaştırması amaçlanarak üretim aşamasına geçmiştir.

Traktörün teknik özelliklerini incelediğimizde ilk olarak traktörün kalbi sayılan motordan başlamamız uygun olacaktır. SAME'nin 1053P kod numaralı motoruna sahip olan Same Taurus 60, üç silindirli 3.1 litrelik silindir hacmiyle karşımıza çıkmaktadır. Direk püskürtmeli dizel motoru ile Same Taurus 60, yaktığı yakıtın hakkını vererek üstün performansı vaat etmektedir. 2200 d/d motor devrine sahip olan bu traktör maksimum tork ile tarla işlerine girişmektedir. 100 litrelik yakıt deposu ile yakıt ihtiyacını en aza indirerek yakıt dolumu için oluşabilecek zaman kaybını en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Dört beygir marş dinamosu ile faaliyete geçen traktörün motorunu 12 V luk elektrik tesisatına sahiptir.

Çift çeker ve tek çeker seçenekleri bulunan Same Taurus 60, motorun gücü ve torkunu bu şekilde dağıtarak en iyi performansa ulaşma gayesindedir. Bu traktörün günümüzde de kullanıldığının görüldüğü bir gerçektir. Bu durum traktörün ne kadar sağlam olduğunu göstermektedir. Lower link darft hidrolik kontrolüne sahip Same Taurus 60, 1978 kilogram hidrolik kaldırma kapasitesine sahiptir. Senkromeçli bir şanzımana sahip traktör 14 ileri 7 geri vitesi ile motorun güç kontrolünü sağladığını görmekteyiz. Ayrıca Same Taurus 60, kuru disk mekanik fren sistemine sahiptir. Böylece en etkili durma mesafesini sağlamayı amaçladığını görmekteyiz.        

Etkili bir sürüş dinamiğine sahip Same Taurus 60, konforlu bir sürüşü de vaat etmektedir. Kendine has klasik Same turuncu rengi ile göze çarpan traktör yakışıklılığı ile de günümüzde ışığını devam ettirmektedir. Genel olarak kabinli olan klasik görüntüsüyle alışık olduğumuz traktörde özellikle kabinindeki o yılların teknolojik gelişmelerinin konfor için toplandığını görmekteyiz.

Ülkemizde pek bulunmayan Same Taurus 60, ülkemiz şartlarına göre yorumlanmadığı için pek kullanımı için uygun durum oluşmamıştır. Ayrıca o dönemde Same markasının Türkiye de etkinliğinin olmaması da ülkemizde bu traktörün yaygın olmamasının bir başka sebebidir.