Arpa

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Arpa

Arpa buğdaygiller grubunda yer alan bir hububattır. Ülkemiz topraklarından çok fazla yetişen arpanın üretimi buğday üretimi ile aynı oranda seyretmektedir.  Arpa kuru ve çok ıslak olmayan arazilerde yetişebilmektedir.

Tarla/Arazi/Emlak ile ilgilenen arpa yetiştiricileri arpa yetiştirme koşullarına uyum sağlayacak doğru tarım alanlarını tercih etmeleri çok önemli bir yere sahiptir.

Arpa Üretiminde Tarlanın Önemi

Arpa sıcak ve soğuğa dayanıklı bir ürün olduğundan dolayı yetişmesi kolaydır. Arpanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle arpa yetiştiricileri arpa çeşidine uygun olarak ekim zamanlarını doğru bir şekilde tespit etmelidir.

Arpa ekiminde tarla çok önemli bir yere sahiptir. Tarlalar sulu tarlalar ve susuz tarlalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Susuz tarlalar su kanallarının üzerinden geçmediği veya içinden geçmediği kuru alanlar olarak tanımlanmaktadır.

Satılık susuz tarla satın alarak arpa ekimine başlayabilirsiniz. Arpanın su ihtiyacını çeşitli yollarla karşılayarak arpanın verimi arttırılabilmektedir.

Susuz tarlalarda da arpa ekimi gerçekleştirilebilmektedir. Su kaynaklarının çeşitli yöntemlerle temin edilmesi halinde susuz tarlalar değerli bir hale gelmektedir.

Arpa Nerelerde Kullanılır?

Arpa ekmek kullanımında önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan %60 oranındaki nişasta sayesinde doyurucu ve besleyici bir özelliği bulunmaktadır.