Buğday

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Buğday

Her türlü iklim koşulunda yetişme özelliğine sahip olan buğday tek yıllık bir bitkidir. Buğday ülkemizde çok fazla yetişen tarım ürünleri arasında yer almaktadır.

Buğdayın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle çok sık ekilen buğday her iklim koşuluna uyum sağlaması ve her toprak çeşidinde yetişme özelliğine sahip olması nedeniyle ekim alanları oldukça geniştir.

Ilık ve serin iklimlerde yetişebilen buğday gelişme dönemlerinde sıcak yerlerin aksine serin ortamları sevmektedir.

Buğday ekimi yapmak için ihtiyaç duyulan Tarla/Arazi/Emlak temin edildikten sonra ekim faaliyetlerine kısa süre içerisinde başlanabilmektedir.

Buğday Nerelerde Yetişir?

Buğday derin ve killi topraklarda gelişme göstermektedir. Toprakta organik maddenin yoğun bir şekilde bulunması halinde buğdayın gelişimi hız kazanmaktadır. Toprakta bulunan organik madde buğdayın verimini arttırıcı bir özelliğe sahiptir.

Buğday sulu ortamları seven bir tarım ürünüdür. Sulu tarlalarda yetiştirilen buğdayın susuz tarlalarda da yetiştirilmesi mümkündür.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte sulama tekniklerinde de büyük gelişmeler görülmüştür. Doğru sulama teknikleri kullanarak susuz tarlalarda buğday yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Satılık susuz tarla alarak sulama teknikleri yardımıyla buğday yetiştiriciliği yapmak mümkündür.

Buğday Nerelerde Kullanılmaktadır?

Buğday dünyada ve Türkiye’de en çok yetişen tarım ürünleri arasında bulunmaktadır.

Buğdayın sapları hayvan yemi olarak kullanılırken, buğday ekmek yapımı ve makarna üretiminde kullanılan besleyici ve sağlıklı bir tarım ürünüdür.