Fıstık

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Fıstık

Bağ- bahçe işleri ile ilgilenmek isteyenlerin ilk işi, bulunduğu bölgede yetişmeye uygun olan bitkiler için bir tarla/arazi/ emlak bakmak oluyor.

Ülkemiz de gerek 4 mevsimin yaşandığı bir ülke olması gerekse biyolojik çeşitliliği ile birçok kültür bitkisinin yetiştiriciliği için uygun toprak ve iklim koşullarına sahip olduğundan, tarım yapmak isteyenlerin tür seçimi konusundaki seçenekleri de oldukça fazla.

Bir toprak altı meyvesi olan fıstık da elbette alternatifler arasında bulunuyor.

Fıstığın Kullanım Alanları

Satılık bağ bahçeyi, fıstık yetiştiriciliği için arıyorsanız eğer fıstığın hangi alanlarda kullanımının yaygın olduğunu bilmenizde fayda vardır. Fıstık endüstri sanayiinin önemli bir bitkisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çikolata sanayinin önemli bir hammaddesi olarak tercih edilmektedir. Fıstık ezmesinin haricinde, çerezi ve kreması da bulunmaktadır.

Enerji verici ve kalbi koruyucu özellikleri bulunmaktadır. Gıda endüstrisinde kendine önemli bir pay bulmuş olan fıstık bitkisinin aynı zamanda fıstık yağı elde etmek için kullanıldığı da bilinmektedir. Kaliteli fıstık tohumlarından üretilen iri ve sağlıklı fıstıklar çerez olarak kullanıma uygun fıstıklardır.

Fıstık Yetiştiriciliği

Fıstık tarımında önemli noktalardan bir tanesi güneç gören bağ ve bahçeleri tercih etmektir. Sulama işlemlerinin bitkinin su isteğine göre yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Sık sulama yerine bitkinin ihtiyaç duyduğu dönemlerde sulama gerçekleştirmek daha iyi sonuç vermektedir. Hasattan sonra, kapsüllerin yarı gölge bir alanda kurutulması gerekmektedir. Direkt güneş altında kurutma yapılmaz.