Nohut

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Nohut

Nohut özel bir toprağa ihtiyaç duyulmadan yetiştirilebilen bir tarım ürünüdür. Nohut üretimi ülkemizde yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Oldukça faydalı bir besin olan nohut yemeklerde sıklıkla tüketilmektedir.

Baklagiller arasında yer alan nohut kireç açısından zengin topraklarda verimli bir şekilde yetiştirilmektedir. Kuraklığın olduğu bölgelerde çok fazla nohut üretimi gerçekleştirilememektedir.

Nohut yetiştirmeye uygun tarla almak isteyenler Tarla/Arazi/Emlak ilanlarından faydalanabilmektedir.

Nohut Yetiştiriciliği

Nohut yetiştiriciliği yapan kişilerin topraktan verim alabilmesi için toprak işleme faaliyetlerini doğru bir şekilde sürdürmesi çok önemlidir.

Kurak bölgelerde toprağın fazla işlenmemesi önemlidir. Toprağın fazla işlenmesi halinde toprak nemini kaybedebilmektedir.

Nohut belirli ölçülerde gelişme döneminde nem isteyen bir tarım ürünüdür. Bu nedenle susuz tarlalarda nohut üretimi yapacak kişilerin sulama tekniklerinden faydalanması çok önemlidir.

Susuz tarla su kanalları üzerinden geçmeyen veya içinden geçmeyen kuru tarlalardır. Satılık susuz tarlalar bulunmaktadır.

Susuz tarla alan nohut yetiştiricileri nohudun ihtiyaç duyduğu suyu, sulama teknikleri ile karşılayarak nohuttan verim alabilmektedir.

Nohudun Kullanım Alanları

Nohut hem besleyici hem de sağlıklı besinlerden biridir. Bakliyat grubu içerisinde yer alan nohudun haftada bir defa tüketilmesi önerilmektedir.

Yemeklerde çok kullanılan nohut ülkemizde çok kullanılan bakliyat grupları arasında yer almaktadır. Bu nedenle ülkemizde nohut ekimi oldukça fazladır. Nohut hem lezzetli hem de sağlıklı bir bakliyat türüdür.