Üzüm Bağı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Üzüm Bağı

Tarla/ arazi/ emlak sahipleri içinden tarımla uğraşanların yetiştiriciliği yaptığı meyve türleri arasında üzümün yeri ayrıdır. Bağcılık birçok literatürde, meyveciliğin ayrı ve kapsamlı bir dalı olarak incelenmektedir.

Hatta bağcılıkta, budama sistemleri, terbiye sistemleri dahi normal meyve ağaçlarından çok daha farklı ve sistemlidir. Bunun yanı sıra, bağ hastalık ve zararlılarının da üzerinde durulması gereken ayrı ve özel bir konu olması sebebiyle bağ yetiştirmenin emek ve katıksız bilgi isteyen bir iş olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Bugün ülkemizde Ankara bağcılık bakımından gelişmiş şehirlerimiz arasında yer almaktadır. İklim koşullarının uygunluğunun yanı sıra, Ankara Ziraat fakültesinin deneme bahçelerinde bağ ıslahı etkin bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bağ Kurmak İsteyenler İçin Bağ Çeşidi Seçimi

Satılık bağ bahçe ihtiyacı olanların, bağ yetiştiriciliğine başlamadan önce, hangi çeşit üzümleri yetiştirmek istediğine karar vermesi son derece önemlidir. 

Bağ yetiştiriciliğinde, şarap yetiştiriciliği için olan çeşitler ile sofralık çeşitler birbirinden farklıdır. Şaraplık çeşitlerde, buruk tat ve renk ön plana çıkarken, sofralık çeşitlerde, iri üzüm tanesi ve lezzet ön planda tutulur.

Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidi önemli sofralık çeşitlerimiz arasında yer almaktadır.

Üzüm Bağlarında Tozlayıcı Çeşidin Önemi

Üzüm bağı yetiştiriciliğinde bir diğer önemli konu tozlayıcı meselesidir. Tüm meyve ağaçları için son derece büyük önem arz eden bu konu, üzüm bağlarında da kendini gösterir.

Bahçe kurulumu sırasında, birbirini tozlayan, tozlanma dönemleri aynı zamana denk gelen çeşitler tercih edilmelidir.