Yonca

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Yonca

Tarla ve bahçe ziraatı açısından gelişime açık ve kullanıma elverişli topraklara sahip olan ülkemizde, tarla bitkileri yetiştiriciliği tarla/arazi/emlak gibi alanlarda önemli bir paya sahiptir.

Tarla bitkileri grubunda bulunan tahıllar ve hububatların, insan beslenmesinde önemli bir yere sahip olması, doyurucu özelliklerinin bulunması gibi durumlar, üretimi artırmakla birlikte, aynı zamanda bu bitkilerden hayvan yemi olarak yararlanılabiliyor olması sayesinde tarımlarının yapılmasının avantajları büyüktür.

Tarla Bitkileri Hangi Amaçlarla Ekilip Biçilebilir?

Tarla bitkilerinin saplarının silaj olarak hayvan yemi katkısı şeklinde kullanımı ülkemizde oldukça yaygındır. Bunun yanı sıra, meyve bahçelerinde ara ziraatı amacıyla boş toprağın değerlendirilmesi, örtülü toprak işleme gibi teknikler için sıklıkla tarla bitkilerinin yetiştiriciliği tercih edilmektedir.

Boş bir arazinin ıslahı, topraktan su kaybının engellenmesi, toprağın neminin korunması aynı zamanda yeliş gübreleme için de yem bitkileri olarak adlandırılan grubun dönemsel olarak ekip biçilmesi oldukça uygundur. 

Özellikle satılık susuz tarla satın alacaklar için, susuz yetiştiricilik için oldukça elverişli olan bu bitkilerin en önemlilerinden bir tanesi ise yonca olmaktadır.

Yem Bitkilerinin Kraliçesi

Yonca ülkemiz topraklarının kurak ve karasal iklimine uyum sağlamış ve kolayca yetişen bir tarla bitkisidir. Toprak örtücü ve bir yem bitkisi olarak tercih edilir. Yoncanın besin maddeleri bakımından oldukça zengin olduğu bilinmektedir.

İçeriğinde bulunan 10 küsür vitamin ile hayvan beslenmesi için oldukça uygundur. Susuz tarım gerçekleştirmeye elverişli arazilerde yetiştirilmek için uygundur.