Zeytinlik

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
ayvalıkta satılık zeytinlik
ayvalıkta satılık zeytinlik
Balıkesir-Ayvalık
75.000,00
Ali Kılıc
İlan Tarihi : 27.01.2016
İhtiyaçtan Acil satılık
İhtiyaçtan Acil satılık
Bursa-Osmangazi
175,00
Cengiz Göral
İlan Tarihi : 03.03.2015

Zeytinlik

Kırsal kesimlerde yaşayan kişiler geçimlerini sağlamak için genellikle toprak ürünlerinden, tarla işlerinden faydalanmaktadır. İklim olarak uygun olan bölgelerde sıklıkla zeytinlik tarlası hem geçim kaynağı hem de kendileri tüketmek için tercih edilmektedir.

Zeytin Tarlası

Zeytin ağaçlarından oluşan zeytin tarlaları, kişiler tarafından tohumdan ekilerek yetiştirilebileceği gibi, devletin yabani zeytin alanlarını köylülere veya kurum ve kişilere vermesi ile birlikte de faaliyete başlayabilmektedir.

Zorlu koşullarda yetişen, hava koşullarına, sert rüzgarlara karşı dayanıklı olan zeytinlik 2000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Uzun ömürlü olduğu için birçok kişi geçim kaynağı olarak zeytin ağacı yetiştirme işi ile uğraşmaktadır.

Zeytin Ağacı Bakımı

Zeytin ağaçları diğer meyve veren ağaçlara göre daha az bakım istemektedir. Az bakım ve çok meyve verdiği için sıklıkla tercih edildiği bilinmektedir. Zeytin ağacı bakımı genellikle gübreleme, budama, budama, toprağa işleme, zararlı böcekler ve ağaç hastalıklarına karşı mücadele ve hasat gibi basit bakımlar ile bakımı kolaylıkla yapılmaktadır.

Zeytin tarlalarında ekim ve aralık aylarının arası hasat zamanı olarak bilinmektedir. Bu dönemler ağaçların meyveleri toplanır. Hasat dönemi sona erdikten sonra bir sonraki sezondaki zeytin yetiştiriciliği için aylık düzenli bakımlar yapılmaktadır.

Hasat döneminde, hasatı yapan kişilerin bu konuda bilgili olması gerekmektedir. Hasat esnasında en önemli nokta, zeytin ağaçlarının dallarına, yapraklarına zarar vermeden, dikkatli bir şekilde hasatın gerçekleşmesidir. Ekim ayında sofralık zeytinler, kasım ve aralık aylarında ise zeytinyağı için yağlık zeytinler hasat edilmektedir.