Sazansıgiller

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Sazansıgiller

Hayvanlar âleminde canlı türleri arasında insanlar tarafından kullanılmak amaçlı ya da hobi amaçlı olarak çok çeşitli türler bulunmaktadır. Bunların en başında ise balıklar, akvaryum balıkları en üst sıralarda yer almaktadır. Binlerce akvaryum balık cinsi mevcut olup, dünyanın her bir köşesinden talep edilen ülkelerin satış dükkânların da yerlerini almaktadır. Bunlardan geniş bir aileye sahip olanların başında Sazansıgiller yer almaktadır.

Labirentli Balıklar Nasıl Bir Balıktır?

Menşei  Afrika, Doğu ve Güneydoğu Asya’ dır. Hem etçil, hem otçul balık türleridir. Kendi türleriyle birlikte aynı akvaryum içerinde bulunabilirler. Her alt tür kendine özeldir. Değişik ortam istekleri olabilmektedir.

Çeşitleri Nelerdir?

Geniş bir türdür. Altı ana başlık altında toplamak mümkündür. Barblar, Danyolar, Loaclar, Rasboralar, soğuk su sazangilleri ve diğerleri. Alt türler değişik lokasyonlardan gelmektedir.

Bakımı Nasıl Yapılır?

Sazansıgillerin bakımı Her tür farklı bakım ve yetiştirme ortamı ihtiyacı istemektedir. Bazı türler sıcak su, bazı türler ise serin su isteğinde olabilir. Diğer balıklarla uyumu seçilecek akvaryum özelliğine ve balık çeşitlerine göre ayarlanmalıdır.

Üretimi Nasıl Yapılır?

Gerekli şartlar ve damızlıklar sağlanırsa akvaryumda, bazı türlerini ise havuzlarda üretmek mümkündür. Yumurta dökerek ürerler. Küçük boylarda yumurtadan çıkan yavru balıkları büyütmek özen ve tecrübe ister. Özel olarak hazırlanmış ve üretim için özel olarak farklı bir şekilde beslemiş balıklardan yavru alabilmek mümkündür. Bazı türlerden çaprazlama ile deneme yanılma yoluyla yeni türlerin elde edilmesi mümkündür.