Sebze Tohumları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Sebze Tohumları

Bitkilerin pişirilmek sureti ile yenilen bölümlerine sebze denilmektedir. Meyve olarak kabul edilen birçok sebze çeşidi bulunmaktadır. Her ne kadar zıt terimler olarak ifade edilse de, aslında her iki cinste botanik açıdan meyve grubuna dahildir. Kabak, domates ve patlıcan gibi sebzeler, botanik açıdan yapılan değerlendirmede şeftali ve erik gibi meyve sınıfları içerisinde yer almaktadır. Sebzelerin yetiştirilmesi maksadı ile hazırlanan ve ürün olarak tabir edilen çeşitler sebze tohumları başlığı altında toplanmaktadır.

Sebze Tohumları Çeşitleri

Gerek yerel mutfak kültürümüzde, gerek ise uluslar arası mutfak kültürlerinde, en sık kullanılan sebze tohumları arasında, bakla, turp, bamya, tere, bezelye, şalgam, biber, soğan, brokoli ve sivribiber yer almaktadır. Ayrıca, ıspanak, karnabahar, lahana, patates, pırasa, salatalık, maydanoz, nohut ve roka da sık kullanılan sebze tohumları sınıfına dahil ürünler arasında bulunmaktadır. Sebze yetiştiriciliğinde kaliteli sebze tohumları seçimi elde edilecek verimli sonuçlar açısından büyük önem taşımaktadır.

Sebze Tohumlarında Kalite

Kaliteli sebze tohumu seçimi elde edilecek ürünlere doğrudan etki etmektedir. İlgili bakanlıkça tescil edilmiş tohum üreticileri ya da tedarikçilerinin tercih edilmesi, kaliteli sebzelerin üretilmesine imkan sağlamaktadır. Verimi arttırmak maksadı ile kullanılacak kaliteli tohumlar genel olarak devletin üretme çiftliklerinden ya da bu iş ile uğraşmakta olan özel sektör temsilcilerinden karşılanmaktadır. Yerli üretimlerin yanında, ilgili standartları sağlayan ve denetimlerden geçen ithal sebze tohumları da günümüzde sıklık ile tercih edilmektedir.