Şekerleme

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Şekerleme

Şekerleme

Şekerleme çeşitleri, yediden yetmişe birçok kişinin severek tükettiği atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Özellikler çocuklar şekerlemeleri çok sevmektedir. Bayram gibi özel günlerde ikramlık atıştırmalık olarak en sık tercih edilen ikramlıklar arasında yer almaktadır. Şekerlemeler marketlerde draje olarak da bilinmektedir.

Üstü renkli, köşeli, küp, taş, çikolata kaplı gibi birçok çeşit şekerleme bulmak mümkündür. İçi meyveli, kremalı, helvalı, çikolataları, çerezli küçük parçalar halindedir. Kuruyemiş olarak da şekerleme çeşitleri bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda şeker oranı bulunmaktadır. Şekerlemeler sert olabileceği gibi jöle kıvamında da olabilmektedir.

Şekerleme İçeriği

Şekerleme üretimi, şeker ve glikozun veya sadece şekerin pişirilmesi sonucunda sitrik asit, tartarik asit ve potasyum bitarat eklenerek kesilmesi sonucunda bir hamur elde edilir. Bu hamurun içerisine süt, jelatin, süt tozu, yağ ve aroma gibi ek gıdalar eklenerek şekil verilir. Böylece şekerlemeler yapılmış olmaktadır.

Karbonhidrat içeren şekerlemeler, diyet yapan veya kilo problemi olan kişilerin kontrollü tüketmesi önerilmektedir. Şekerleme üretiminde kullanılan şeker, şeker pancarı ve şeker kamışının özel yöntemlerle işlenerek rafine edilmesinden elde edilen özel bir şekerdir.

Şekerleme Çeşitleri

Şekerleme çeşitleri, sert şekerlemeler, yumuşak şekerlemeler, draje, helva, lokum, jöle şekerleme, tablet şekerleme, meyve şekerlemesi, fondan, krokan, dolgulu şekerleme gibi gruplar halinde incelenmektedir. Cikletler de şekerleme çeşitleri arasında incelenmektedir.

Sert şekerlemeler, sert şeker gibi şekil açısından sert olan şekerleme türlerine verilen isimdir. Oldukça basit yöntemler ile elde edilmektedir. Fakat sert şekerleme üretiminde gerekli olan üretim tekniklerine uyulmadığında kristilazisyon ve yapışkanlık gibi hoşa gitmeyen durumlar oluşabilmektedir. Yumuşak şekerler, ciklet gibi yumuşak, çiğnenebilir olan şekerlemelere verilen isimdir. Toffe ve karamel şekerlemeler bu grubun en bilindik şekerlemeleri arasında yer almaktadır. Toffeler sütsüz yapılabilmektedir. Çiğnenebilir özellik kazanması için üretim esnasında içerisine albüm ve jelatin eklenmektedir.

Çekirdek kısmı çikolata, dışı şeker olan şekerlemelere draje adı verilmektedir. Kuru meyveli versiyonları da bulunmaktadır. Lokum ve helvalar en sık bilinen şekerlemeler arasında yer almaktadır. Tahin helvası, sade lokum, fıstıklı lokum ve kaymaklı lokum şekerlemeleri davetlerde ikram edilen ikramlıklar arasında bilinmektedir.