Semiz Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Semiz Tohumu

Semiz Otu 
Semiz otu bitkisi tek yıllık bir bitki özelliği göstermektedir. Normalde yabani bir bitki olmasına rağmen içerisinde barındırdığı değerli besin maddeleri sayesinde uzun zamanlardan bu yana insanlar tarafından tüketilmektedir. 
Ülkemizde genelde ticari amaçlı olarak şehirleşmenin yaygın olduğu büyük bölgelerde yetiştirilmesi yapılmaktadır. Fakat diğer bölgelerde daha çok yabani olarak değerlendirilmekte ve toplanmaktadır. 
Ülkemizde 1.750 ton semiz otu üretimi gerçekleştirilmektedir. 
Semizotu bitkisinin ana vatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Aynı zamanda himayala dağları, İran, Güney Rusya ve Anadolu da Semizotunun ana vatanları olarak kabul edilmektedir.
Kültür üretimlerinde Semizotunun ülkemizde üretimin bir önemi yoktur. Bünyesinde bulunan oksalik asit sayesinde yapraklarında mayhoş bir tat olmaktadır. ülkemizde salatalarda lezzet verici olarak kullanılır. 
Semiz Otu Yetiştiriciliği
Semiz otu faydaları hakkında ülkemizde pek bilinmeyen bir bitkidir. Fakat 100 gramında %5 ve %8 civarında kuru madde bulunmaktadır. Geriye kalan %lik dilim ise tamamen sudur.
Semiz otunda %1 ve ya %2 oranlarında protein bulunur. Aynı zamanda  %0.2-0.4 yağ, %1-2 karbonhidrat içerir.
İnsan sağlığına yararlı olan bu bitki, mide ve bağırsak ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. 
Semiz otları ülkemizde 2 farklı çeşitte bulunmaktadır. Yabani olarak ve ticari amaçlı üretilen iri yapraklı semizotları.
Ticareti yapılan semizotları, iri yapraklı olarak üretilen semizotlarıdır. Semiz otunun kökleri bol saçaklıdır ve otsu yapıdadır. Toprağın ilk 20 ve 40 cm derinliklerinde yer alırlar. Gövde otsu yapıda ve kökler saçak durumda olduğu için toprağa temas ettiği yerde kök salarak hemen gelişebilir. 
Gövdeleri toprak üzerinde sürünerek gelişir. Bitkinin gövdesi, yaprakları ile birlikte tüketilir. Bitkinin gövdesi üzerinde bir çok boğum taşır ve 20 – 30 cm civarına kadar boy atabilir. 
Semizotu bitkisi toprak yönünden çok seçici bir bitki değildir. fakat kumlu – tınlı, tınlı ve killi- tınlı topraklarda verimliliği yüksek olacaktır.  aynı zamanda organik maddeler bakımından zengin olan topraklar semizotu bitkisi için elverişli ortamlardır.
Bünyesinde fazlasıyla su bulundurduğu için doğal olarak sulu topraklara ihtiyaç duyar ve nemli topraklarda oldukça verimli bir şekilde yetişir