Şerbetli tatlılar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Şerbetli tatlılar

Şerbetli Tatlılar

Kültürümüzde şerbetli tatlılar konusunda çok bilgi ve çeşide rastlamak mümkündür. Geçmişten günümüze ülkemizde şerbetli tatlıların her türü vardır ve her geçen gün bir tür daha ortaya çıkmaktadır.

Şerbetli tatlıların en başında baklava çeşitleri ve tulumba tatlısı gelmektedir. Bu ikisi de hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Tabi ki şerbetli tatlılar deyince aklımıza yalnız ikisi gelmiyor. Revaniden tutun da halka tatlısına, halka tatlısından tutun da bülbül yuvasına kadar şerbetli tatlıların birçok şekli ve türü yapılmıştır.

Genellikle hamur işinden yapılan şerbetli tatlılar üzerine şerbet dökülerek servise hazır hale gelir. Şerbetli tatlıların üzerine kaymak konularak servis edilmesi de mümkün ve tercih edilmektedir.

Özellikle Gaziantep ilimizde yapılan ve oraya özgü olan Antep Baklavası son derece güzel tatlara neden olmaktadır. Tabi doğru kişinin ellerinde yapılırsa bu geçerli olmaktadır.

Organik Şerbetli Tatlılar

Şerbetli tatlıların organiği olur mu demeyin. Oluyor. Organik olmayan şerbetli tatlılar sağlığımız için son derece büyük tehditler ortaya koymaktadır. Örneğin baklava şerbeti yerine mısır şurubu koyan üreticiler vardır. Mısır şurubu diğer şeker türlerine göre tehlikelidir çünkü vücuttan atılamazdır ve çabuk şekerlenir. Bu yüzden ucuza şerbetli tatlı alırken ikinci kez düşünmenizi tavsiye ederiz. Mısır şurubunun vücudumuza yerleşmesi tek tehlike değildir. Bunun yanında kanserojen etkiler de yapıyor vücudumuza.

Bu hilelerin dışında özellikle Antep fıstıklı baklavada kullanılan fıstığın içerisine bezelye karıştırılması gerçeğini de göz ardı etmemeliyiz. Bu yüzden şerbetli tatlılarınızı alırken güvendiğiniz ve kendisini kanıtlamış firmalardan satın alırsanız bir sorun yaşamazsınız.

Şerbetli Tatlı Çeşitleri

Şerbetli tatlılar kültürümüzden dolayı çok çeşitlilik göstermektedir. Özellikle kaymak ve Antep fıstığı ile servis edildiğinde tadına doyum olmamaktadır. Yemeklerin üzerine çay ile birlikte çok güzel giden bu tatlıları, hem kendiniz hem de çocuğunuzun sağlığı açısından güvendiğiniz yerlerden satın almalısınız.

Zaten satılan baklavanın fiyatı yüksekse üretici o fiyatı mecburen koymuştur çünkü gerçekten kaliteli malzemelerden yapmıştır. Eğer ucuzsa alacağınız tatlı, sağlığınızdan olabilirsiniz. Yani fiyatlara aldanıp kesinlikle sağlıksız şerbetli tatlı almayınız. Organik şerbetli tatlılar ilk tercihiniz olsun.