Silver

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Silver

           Silver balığı, halk arasında da gümüş balığı olarak bilinen gümüş baklagiller familyasının kemikli balık cinsidir. Tropikal bölgelerin denizlerinde ve ılık denizlerde ve sahillerimizde bulunan bir balık çeşididir. Boyutlarına bakıldığı zaman çok büyük değildirler. Uzunlukları yaklaşık 15 cm kadardır.

            Silver balıkları en çok denizin kumsal ve çekilik bölgelerini severler. Deniz yüzeyine yakın gezdiklerinden kolay avlanabilirler. Hatta en rahat avlanan balıklar arasında yer alırlar. Elleriyle yakalayanlara hatta kepçeyle yakalayanlara bile rastlanmıştır. Denizde yaşadıkları gibi, bazı türlerine tatlı sularda da rastlandığı söylenmektedir.

            Böğründe boydan boya ve 1-3 pul genişliğinde, çok parlak gümüş renginde bir çizgi bulunur. Pul renginde parlayan görüntüsünden dolayı oldukça fazla dikkat çekerler. Genelde Akdeniz ve Karadeniz yaşayıp, küçük balıklarla beslenirler.

            Etlerinin çok lezzetli olması gibi yenmesi de bir o kadar kolaydır. Hamsi boyutunda olduğu için hızlı bir şekilde tüketilebilme özelliğine sahiptir. Hele ki güzel bir şekilde pişmişse anında tabakta durmadan midenize inecektir. Her mevsimde rahatlıkla bulunabilirler fakat en lezzetli olduğu zamanlar baharda mart ve nisan aylarıdır.

            Bu balıkların etleri aynı zamanda olta yemi olarak kullanılabilir. Levrek avı sırasında oltalarda en çok tercih edilen yemler arasında yer almaktadır. Yumurtlama dönemlerine baktığımız zaman mart ayının başından nisan ayının sonuna kadar sürdüğünü görürüz.

            Dişiler hatta bu sırada yumurtlarlar. Bunu da ıslak kumlara çıkarak göğüs yüzgeçlerine kadar kuma gömülerek gerçekleştirirler. Erkekler ise bu sırada yumurtalar üzerine sıvılarını dökerek yumurtalarını döllerler.

            Yumurtlama işlemi bittikten sonra denize dönme süreci başlamaktadır. Bu süreç ise olduça zor şekilde geçmektedir. Yumurtalar ise iki hafta boyunca suların yükselmesine kadar kumda kalarak gelişimlerini tamamlarlar. Bu olay her sene Güney California sahillerinde gerçekleşmektedir. Yavruları merak ediyorsanız eğer su ikinciye yükseldiğinde, yumurtalar suya kapılırlar ve bu olaydan 1-2 dakika sonra açılırlar. Sonunda ise yavrular dalgalarla denize karışırlar.