Siyah Neon

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Siyah Neon

          Akvaryum balıkları arasında dikkat çeken balık türlerinden olan siyah neonlar Paraguay ve brezilya bölgelerine has balıklardır. Yaşam alanları tatlı sular olan bu balıklar genellikle dere, tabanı kum nehir ve çay gibi sularda hayatlarını devam ettirirler.

            Etçil ve otçul beslenme şekilleri bulunan bu balıklar balık familyasının ilgi çeken türleri arasındadır. Orta yüzey kesimlerinde yüzebilen bu balıklar saldırgan tavır sergilemezler. Latin olarak kullanılan tam ismi Hyphessobrycon herbertaxelrodi olarak telaffuz edilmektedir. Erkekler ile dişileri ayırmak için biraz dikkat ve zaman gerekebilir. Erkekler incedir. Dişiler ise biraz daha yuvarlak bir şekle sahiptir.

            Geniş yaprakları bulunan bitki aralarına yumurta bırakarak üreyen siyah neon türünün üremesi biraz eziyetli bir durumdur. Biraz uğraş gerektiren bu zaman zarfında bol geniş yaprak bitkilerinin arasına yumurtlayarak ürerler.

            Siyah neon 23 ile 27 derece sıcaklıktaki sularda muhafaza edilmelidir. İdeal sıcaklık bu olmalıdır bakım için. Suyun PH seviyesi ise 5 ile 7 arasında en ideal olan seviyedir. Akvaryumlarında bazı bölgelerde yoğun bazı bölgelerde ise loş ışık isterler. Hemen hemen her türlü yem ile beslenebilirler. Beslenme konusundaki bu tutumları sahiplerine zorluk çıkarmama bakımından çok önemlidir.        

            Beslenme sorunu olmayan bu balıklar dayanıklı bir türdür. Eğer bu balıklara canlı yem kullanacaksanız hijyen bakımından yiyeceğin temiz olup olmadığına dikkat edin. Eğer balıklar psikolojik olarak bir şeylerden etkilenir ya da stres yaşamaya başlar ise bu renklerinden belli olabilir. Balıklarda stresin ne kadar önemli olduğunu mutlaka bilmeniz gerekir. Balıkların ölümüne sebep olabilecek bu faktöre dikkat etmeniz gerekir.

            Su sıcaklığına dikkat edilmesi gerekir aksi takdirde balıkların ölmesine neden olunabilir. Bu balık türleri dayanıklı ve yem konusunda geniş repertuarlıdır. Genelde her yemi yiyen bu balıklar canlı yem ile de beslenebilir. Su sıcaklıklarına ve yem kalitelerine dikkat edildiği sürece uzun süre yaşayabilir. Su sıcaklıklarını 26 derecede tutabilmek çok önemli bir faktördür. Siz de siyah neon türü beslemek isterseniz bu önerileri dikkate almalısınız. İlanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.