Siyam

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Siyam

Hayvanlar alemi içerisinde önemli bir yere sahip olan siyam kedisi günümüzde Tayland olarak bildiğimiz Siyam’da yaşamaktadır. Siyam kedisi kutsal tapınaklarda beslenen ve ırkı tüm dünyaya yayılmış olan bir kedi türüdür.

Taylan’da “Wichien Maat” olarak bilinen siyam kedisi açık renkli bir kürke sahiptir. Ancak kulakları, patiler, arka ayakları ve kuyruklarında renkli noktalarda bulunmaktadır. Siyam kedileri ilk doğduklarında beyaz veya krem rengine sahiptir. Ancak geliştikçe renkli noktalar vücutlarında belirginleşmeye başlar.

Siyam kedilerinin önemli özelliklerinden biri de yaşlarının ilerlemesiyle birlikte renklerinin oldukça koyulaştığıdır.

Siyam kedilerinin bir diğer özelliği ise kedilerin sıcak ve soğuk iklimde yaşamalarına göre renklerinin değiştiğidir. Sıcak iklimlerde yaşayan siyam kedilerinin rengi soğuk iklimlerde yaşayan siyam kedilerine göre daha açıktır.

Siyam Kedisinin Özellikleri

Evcil hayvan kategorisinde yer alan siyam kedilerinin özellikleri çok fazladır. Kısa tüylere sahip olan siyam kedileri mavi gözlere sahiptir.

Akıllı ve dost canlısı olan siyam kedileri insanlarla iletişimini miyavlama ve hırıltılarıyla sağlamaktadır. Evlerde çok rahat yetiştirilebilen siyam kedileri çocuklarla iyi iletişim kurabilirler.

Siyam Kedisinin Tercih Edilme Sebepleri

Siyam kedileri sevecen ve akıllı kediler oldukları için evlerde beslemek oldukça kolaydır. Siyam kedileri erken yaşta eğitilirse tasma takabilmektedir.

Ayrıca oyun oynarken tırnaklarını kapatan siyam kedilerinin birini tırmalaması da söz konusu değildir.