Conta Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Conta Aksamı

Steyr Conta Aksamı

 Binek araçlarındaki conta aksamı, motor bloğu ile motorun üst kapağı arasında yani yanmanın olduğu bölgede yer almaktadır. Tam da yanmanın olduğu bölgede yer alması nedeniyle conta aksamı azami öneme sahiptir ve sağlam olması gerekmektedir.

 Her binek aracında olduğu gibi traktörlerde de conta aksamı oldukça önemlidir. Çünkü tarım amaçlı olarak bahçede kullanılan traktörler, düz yolda ilerleyen bir arabadan daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır.

 Traktörlerde conta aksamı neden önemlidir ve ne işe yarar?

 Sübap kapakları, enjektörler, eksantrik mili, bujiler motorun üst bloğunda; kartel, zamanlama mili, pistonlar gibi her biri motora bağlı parçalar ise motor bloğunda yer almakta ve bu iki bloğun birleştiği yerde de yanma gerçekleşmektedir. Burası ateşleme sonucu motorun güç ürettiği yerdir. Silindir kapağı contası da bu iki bölümün arasında bulunarak bölümler arasındaki yağ, kompresyon ve su kaçaklarının engellenmesini sağlamaktadır.

 Silindir kapak contası bir taraftan yanma bir taraftan su bir taraftan yağ ile temas etmektedir. Bu nedenle traktörlerdeki conta aksamının sağlam olması son derece önemlidir.

 Conta Aksamının Gevşek Olması Hangi Sonuçları Doğurur?

 * Motora antifriz yerine musluk suyu konursa asidik bir yapı ortaya çıkacağı için conta aksamı hasar görür ve silindir kapağı contası yıpranır.

 * Traktörün motorunda oluşacak olan hararet ilk önce conta aksamını etkilemektedir. Aşırı ısı contayı yakarak traktör motorunda hararete neden olmaktadır.

            * Hararet esnasında motordaki su sıcaklığı 110 dereceye kadar ısınmasına rağmen kaynamaz. Bunun nedeni motor kapağının kapalı olması ve suyun belli bir basınç altında olmasıdır.

 * Hararet sırasında motor kapağının açılması ile conta aksamının suya olan teması kesilebilir ve conta kapağı yanabilir.

 * Motorun yanma odasında biriken tortular nedeniyle conta aksamının yanmasına sebep olabilir.

 * Yanmış bir conta motor suyuna yağ karışmasına sebep olarak aracın çalışmasını güçleştirir.

 Böyle bir durumda traktör yedek parça değişim işlemi yapmanız gerekmektedir. Bunun için steyr marka traktörünüze en yakın traktör yedek parça dükkânından bir conta aksamı almanız ve kendiniz yapamıyorsanız bir tamirciye bu aksamı taktırmanız gerekmektedir. Böylece steyr marka traktörünüz eski yanmış conta aksamı nedeniyle çalışırken zorlanmayacak, tarlanızda rahatça çalışabileceksiniz.