Debriyaj Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Debriyaj Aksamı

Steyr Debriyaj Aksamı

            Steyr traktörler çiftçinin tarımdaki en büyük dostu olma niteliğine sahiptirler. Traktörler oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olan önemli tarım araçları arasında bulunurlar. Normal bir otomobilin sahip olduğu aksamlara oranla çok daha güçlü ve dayanıklı yapıya ve donanıma sahiptirler. En zorlu şartların dahi üstesinde gelebilecek tasarıma ve donanıma sahip olan Steyr traktörler de belirli bir ömre ve yeteneğe sahiptirler. Steyr traktörler çeşitli aksamların bir araya gelmesinden oluşan tarım aletleridir ve bu aksamlar da ne kadar dayanıklı ya da kaliteli olurlarsa olsunlar belirli bir ömre ve dayanıklılık limitlerine sahiptirler.

            Çeşitli şartlar ve zorlanmalar neticesinde traktörlerin barındırdıkları aksamlar ömürlerini tamamlarlar ve bu durumda traktör yedek parça ihtiyacı doğmaktadır. Ancak yedek parça tercihi yaparken uzun süreli bir kullanım ve dayanıklılık için her zaman orjinal parça tercih etmek çok doğru olacaktır. Çünkü traktörlerin üretilmiş oldukları firmalar tarafından sağlanan parçalar çok daha uyumlu bir yapıya sahip olmakla birlikte dayanıklılıkları daha fazla olmaktadır. Traktör yedek parça ihtiyaçlarının ortaya çıkması halinde parça değişimi gerekli olduğu durumlarda orjinal parça tercih edilmesi hem traktörünüz açısından hem de ödediğiniz paranın karşılığında en doğru sonucu elde etmeniz açısından ciddi derecede önemli bir katkı sağlayacaktır.

 Debriyaj Aksamı Nedir ve Ne İşe Yarar?

            Debriyaj aksamı motor ile şanzıman arasında yer alan parçalardır. Debriyaj aksamını oluşturan parçalar arasında debriyaj baskı seti, debriyaj balatası ve balata yer almaktadır. Sürücü debriyaja ayağını bastığı anda mevcut hidrolik merkez ya da halat aracılığıyla çatala, bilya ya ve bilya da baskı şemsiyeleri üzerinde baskı oluşturur. Oluşan bu baskı sonucunda volan arasında yerini alan balata bu vesile ile boşa çıkar. Böylece motor ile şanzıman arasında bulunan bütün bağlantıları keser ve vitese takma olanağı sağlar. 

            Traktörlerde debriyaj aksamı çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle özellikle debriyaj aksamı seçimlerinde orjinal parça tercih etmeye önem vermek gerekir. Uzun ömürlü bir kullanım için ve istenen en kaliteli sonucun ortaya çıkması için her yedek parça ihtiyaçlarında olduğu gibi debriyaj aksamı seçimlerinde de tercih orjinal parçadan yana olmalıdır. Tarlanızda daha uzun yıllar tarlanızdan en iyi şekilde yararlanmak için orjinal parça tercih edilmelidir.