Difransiyel Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Difransiyel Aksamı

Steyr Difransiyel Aksamı
            Bilineceği gibi difrensiyaller hareket aktarma organlarıdır. Motor bloğu üzerinden elde edilen kuvvet büyüklüğü şaft vasıtası ile difransiyele iletilir. Difransiyel aksamının kazandığı hareket enerjisi akslar yardımı ile hareket etmesi istenen tekerleklere iletilerek aracın hareket etmesi sağlanmaktadır. Difransiyeller araç üzerinde bir diyagram görevi görmeleri sebebi ile oldukça önemli parçalardır. Traktör yedek parça modelleri arasında difransiyel aksamı modellerinin doğru seçilmesi kişilere ve araçlarına fayda sağlayacaktır.

 Difransiyeller harici olarak çalışır mı?

            Günümüz teknolojisi diferansiyellerin ayrı çalışmasına olanak vermemektedir. Çünkü diferansiyeller hareket üretme değil hareket aktarma elemanlarıdır. Bu sebeple de hareketin araç üzerinden farklı bir noktada kullanılması olanaksız vaziyettedir. Difransiyel aksamı elemanları alanında uzman bireylerce monte edilmelidir. Aksi halde araç üzerinde çok ciddi hasarların oluşması söz konusudur.

 Difransiyel hasarı nedir?

            Diferansiyel hasarı diferansiyelin içerisinde barındırdığı elemanların darbeler ve sıkışmalara maruz kalması sebebi ile ortaya çıkan teknik bir aksaklık olarak tabir edilir. Bu sebeple de oluşacak mukavemet steyr el kitapçıklarında detaylı olarak belirtilmiş vaziyettedir. Diferansiyel hasarı genellikle aracın gereksiz bir yük karşısında zorlanmasının ardından aşırı ısı sonucu oluşabildiği gibi çok güçlü darbelere maruz kaldıklarında da ortaya çıkabilmektedir.

 Difransiyel bakımı nedir ne sıklıkla yapılır?

            Difransiyel tamiri kolaylıkla yapılabilecek bir iş değildir. Çünkü difransiyel aksamı komplike bir yapıda olması sebebi ile alanında uzman bireylerin dışında ki bireylerin tamiri mümkün olmayan hasarlara neden olması söz konusudur. Difransiyel bakımı aracın sahip olduğu kılavuza göre örneğin steyr kullanıcı kitapçığına göre belirtilmiş vaziyettedir. Standart bakımdan dışarıya çıkılmaması tavsiye edilmektedir. Islak prensipli olan modeller için bu değerler bahsedilen yerde paylaşılmış vaziyettedir.

 Difransiyel aksamı sabit olmazsa ne olur?

            Difransiyel aksamı şasiye sabitlenmeden aracın hareket sağlaması söz konusu değildir. Bu sebeple de traktör yedek parça elemanları amacına uygun kullanılmalıdır. Bilindiği üzere difransiyellerin sabitleme elemanları askılar ve cıvatalardan oluşmaktadır. Bu ürünlerin kaybedilmesi halinde seçilecek traktör yedek parça modeli üzerinde hassas davranılması hem kişileri hem de araçları koruyarak kötü sonuçlu istenmeyen olayların ortaya çıkmasına engel olur vaziyettedir.