Fren Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Fren Aksamı

Steyr Fren Aksamı

 

            Fren aksamı elemanlarının tipik sorunu kullanım ömürleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun temel sebebi bilindiği üzere disklerin kampana yardımını alan balatalarca sıkıştırılmasıdır. Oluşan sürtünme diskler ve balataların sürekli olarak aşınmasına neden olmaktadır. Bu sebeple de bir süre sonra önce balatalar sonra da diskler kullanılamaz hale gelirler. Periyodik bakım disk ve fren ömrünü uzattığı gibi kişilerin hayatını koruyacaktır. Doğru periyodik bakım aralığı için steyr tavsiyelerinin dikkate alınması kişileri ve araçları koruyacaktır.

 Fren aksamı nasıl çalışır?

            Günümüz modern araçlarının tamamı hidrolik sıvıların gücü ile çalışmaktadır. Basınçlı hidrolik sıvı fren pedalına basıldığında kampanalara hücum ederek balataların diskleri sıkıştırmasını sağlar. Bu sayede tekerlekler ile bütünleşik olan diskler yavaşlatılarak aracın hareketi durdurulur. Bu noktada dikkatli davranılması gereken ise doğru hidrolik sıvısının tercih edilmesidir. Aksi halde gerçek fren gücü potansiyeli kullanılamaz. Bu durumdan sakınmak için steyr tarafından tavsiye edilen sıvı modelinin tercih edilmesi kâfidir.

 Fren aksamı hareket halindeyken bozulur mu?

            Periyodik bakımları yapılmamış araçlarda sıklıkla rastlanılan sorun aracın hareket halindeyken bir kırılma sesi ile sağa sola çekmesi olarak karşımıza çıkar. Bu durumun temel nedeni ise traktör yedek parça modellerinin zamanında değiştirilmemiş olmasıdır. Disklerin aşınarak tükenmesi durumunda incelmeleri söz konusudur. İnce disklerin sıkıştırılması ile kırılma gibi ciddi sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple de zamanında bakım hayat kurtaran bir etkendir.

 Diskler nasıl değiştirilir?

            Disklerin sökülmesi için öncelikle tekerlekler sökülür. Ardından fren aksamlarının en temel parçası olan kampanalar vidalarından kurtulur. Balatalar yerinden çıkarıldıktan sonra kaliper pimleri de ayrılır. Disklerin sökülmesi için çoğu model için fren gücü gereklidir. Bu sebeple de bu işlemin alanında uzman bireylerce yapılması hem aracı hem de kullanıcılar koruyacaktır. Fren gücünün sağlanması durumunda göbek cıvatası sökülür. Ardından disklerin üzerinde bulunan küçük sabitleme vidaları yerlerinden ayrılır ve diskler sökülmüş olur. Ancak bu işlem sırasında hidrolik hortum gibi traktör yedek parça çeşitlerine zarar verilmemesi oldukça önemlidir. Fren aksamı sıklıkla arızalanmaz. Ancak aracın bakımları zamanında yapılmadığında oluşacak arızanın telafisi olmayacaktır.