Hava Filtre Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
MAN CAYIR OVA HİDROLİK FİLİTRESİ  STEYR
300,00
Site Ticaret
İlan Tarihi : 29.03.2018

Hava Filtre Aksamı

Steyr Hava Filtre Aksamı

            Hava filtre aksamı aracın yanma odasın gereksinim duyduğu atmosferik havanın toz ve muhtelif pislik ve artıklardan temizlenerek bahsi geçen yanma odasına supaplar yardımı ile taşınması görevini üstlenen elemanlardır. Bazı modellerde çift olabildiği gibi sıklıkla tek girişli olarak kişilerin karşısına çıkmaktadırlar. Hava filtre modelleri için tavsiye edilen steyr uyumlu parçalarının seçilmesi önemlidir. Aksi halde aracın performansında değişmeler yaşanabilir.

 Hava filtre aksamı nasıl çalışır?

            Hava filtre elemanları sürekli vaziyette çalışan elemanlardır. Araca ilk hareketin verilmesi ile vakum yani emiş oluşur. Bu emiş öncelikli olarak hava filtre kutusu üzerine hücum ederek kutu içerisinde bulunan hava filtresinin içinden akar. Bu sayede filtre hava üzerinde taşınan pislikleri toplar. Oluşan temiz atmosferik hava yine aynı emiş yolu ile supaplara yönlendirilir. Bu sayede aracın yanma odasında ki performansı artırılmış olur. Bu noktada dikkatli davranılması gereken bir diğer husus ise bahsi geçen traktör yedek parça modelinin kesinlikle uyumlu olmasıdır. Aksi halde yeterli temiz hava sağlanamaz ve motor ömrü kısalmış olur.

 Hava filtre donanımları olmazsa ne olur?

            Hava filtre aksamı ürünlerinin yerinde olmaması durumunda tozlu bir ortamda çalışan aracın silindir bloğu kum küçük taşlar ve sinek gibi küçük canlıların hücumuna maruz kalacaktır. Bu da yüksek sürtünme nedeni ile silindir bloğu pistonlara ciddi zararlar verir. Bunun ardından mesafeler arası açıklık sebebi ile silindir bloğu içinde gereksiz malzemelerde piston darbeleri ile ezilir. Bu işlemin de ardından motor çalışmaz hale gelecektir. Bu sebeple de dikkatli davranılması tavsiye edilmektedir. Aracın ihtiyaç duyduğu temiz hava miktarı örnek olarak steyr tarafından paylaşılmış vaziyettedir.

 Hava filtre elemanları nasıl bozulur?

            Hava filtre elemanları ciddi darbeler almaları dışına filtrelerin kullanım ömrünün dolması ile bozulurlar. Bu sebeple de tamirleri değişimden ibaret durumdadır. Pek çok farklı traktör yedek parça modelinde olduğu gibi özenli kullanım muhtelif parçaların ömrünü uzatacaktır. Bir diğer tipik arıza ise yırtılmalardan kaynaklanır. Yırtılan hava iletim boruları sebebi ile aracın çekiş gücü düşecektir. Bu sebeple de dikkatli davranılması kişileri ve araçları koruyacaktır.