Motor Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Motor Aksamı

Steyr Motor Aksamı

            Araçların motor aksamı en önemli parçası olmaktadır. Motor aksamı sağlam araçlar, daha uzun ömürlü olmaktadır. Bir aracın tüm işleyişini motor aksamı yönetmektedir. Bu yüzden bir araç seçerken motoru ayrıca incelememiz gerekmektedir. Bunu bilen steyr, traktörlerinde ekstra güçlü ve sağlam motorlar kullanmaktadır. Böylece steyr marka traktörler uzun ömürlü olmakta ve kullanıcısına talep ettiği performansı kolayca sunmaktadır. Bir motoru değerlendirebilmek için öncelik ile motorun genel olarak parçalarının bilinmesi gerekmektedir. Motor tek bir parça gibi değerlendirilse dahi 12 sabit parçadan oluşmaktadır.

 Steyr motor parçaları ;

  -Silindir bloğu; silindir bloğu motorun esas parçası olarak bilinir. Ve en önemli parçalarından biri olmaktadır.

 -Hava filtresi; Dışarıdan aracın içine giren havayı temizler. Ve temizlenen havayı karbüratöre iletir.

 -silindir kapağı; Silindir bloğunun üzerini kapatır. Yanma odalarını ve su yağ kanallarını da üzerinde taşır.

 -supap kapağı; Motoru her tür dış etkenlerden korur. Motora su ve toz girmesini engeller.

 -Radyatör; Motorda dönen ve ısınan suyun soğumasına yardım eder.

 -Karbüratör; Motor da dönem benzin direk olarak dolaşıma girmez. Yeterli miktarda hava ile karışması gerekmektedir. Karbüratör de bu görevi üstlenerek su ve benzin karışımını gerçekleştirir.

 -Hava filtresi; Dışarıdan gelen havayı, motora girmeden önce temizler. Böylece motora ve karbüratör de dolaşıma giren hava temiz hava olmaktadır.

 -Manifoltlar; Araca giren ve benzin ile karışan havayı, manifoltlar silindirlere dağıtır.

 -Yağ filtresi; Araç içinde dönen ve kirlenen yağı temizler.

 -Endüksiyon bobini; Araca ulaşan elektrik akımı en fazla 12 V kadar olmaktadır. Endüksiyon bobini bu akımı 25 bin V a kadar yükseltir.

 -Buji; aracın ateşlemesine yardım eder.

 -Regülâtör; aracın akımını düzene sokar.

            Bir aracın en önemli parçası motor olduğu gibi, traktöründe en önemli parçası motor olmaktadır. Tüm aracın beyni olarak motoru nitelendirebileceğimiz için, traktör yedek parça seçiminde bulunurken mutlaka steyr yetkili servisinden destek alın. Steyr traktörünüzün ömrünü uzatabilmek için, traktör yedek parça seçimleriniz de, orjinal ürünler ve parçalar tercih edin. Böylece kalitesiz ve orjinal yedek parçalardan doğabilecek sorunlar ile karşılaşmazsınız ve bu durum size ilerde daha büyük problemlere yol açmaz.