Su Kaplubağası

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Su Kaplubağası

Su Kaplumbağası

Su kaplumbağaları hepimizin sevdiği türden olan sevimli hayvanlardır. Korktuklarında kabuklarına çekilmeleri, suda süzülmeleri hep dikkatimizi çekmiştir. Eğer siz de evinizde su kaplumbağası beslemek isteyenlerdenseniz, önce alacağınız bu sevimli hayvancık için uygun ortamı oluşturmalısınız.

Hassas bir yapıya sahip olan su kaplumbağaları, suyun sıcaklığından, bulunduğu ortamın sıcaklığından, hazırlanan ortamın dokusundan çabuk etkilenirler. Bu nedenle sürekli olarak suyun sıcaklığını kontrol etmeli, hayvanınızın sağlığını korumaya çalışmalısınız.

Su Kaplumbağası için Uygun Ortamı Oluşturma

Yüzmek için, doğal ortamında sıcak suları seçen kaplumbağaları, ev ortamında yetiştirebilmek için su kaplumbağası akvaryumu ile işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Hayvanın bulunduğu suyun sıcaklığı 26-28 derece arasında olmalıdır. Sudan çıktığında üzerinde duracağı taş ve kaya benzeri yapıların ısısının da 35 -38 derece arası olması gerekmektedir. Aksi takdirde kaplumbağa kısa sürede rahatsızlanacaktır. Olası hastalık durumlarında, suyun sıcaklığı 30 dereceye çıkartılmalıdır.

Terrarium akvaryumunda mutlaka filtre kullanılmalıdır ve suyun berraklığı kontrol edilmelidir.

Su Kaplumbağası Beslenme

Doğal ortamında sürekli suda yaşayan ve suda yakaladığı tatlı su balıkları ile beslenen su kaplumbağaları, özellikle taze alabalıkları çok severler. Mağazalardan alabileceğiniz kurutulmuş karides veya unkurdu da en sevdiği yiyecekler arasında yer alır.

Kaplumbağanızı aldığınız yerden tedarik edebileceğiniz özel mamaları ile de hayvanınızı besleyebilirsiniz. Ancak hayvana ne kadar yem vereceğinizi düşünmenize gerek yoktur, çünkü kaplumbağanın kafasını ölçek alırsanız, kaplumbağanın yiyebileceği kadar yemi ölçüp, vermiş olursunuz.