Sucuk

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
PAK MİS SUCUK HELAL KATKISIZ TEMİZ
PAK MİS SUCUK HELAL KATKISIZ TEMİZ
Tekirdağ-Çerkezköy
33,00
Ramazan Korkut
İlan Tarihi : 19.02.2015

Sucuk

Sucuk Nedir?

Sucuk başlıca Türkiye, Bulgaristan ve Ermenistan' da üretilen genellikle Balkanlar ve Orta Asya'da sıklıkla tüketilen bir şarküteri maddesidir. Sucuk şişirilip kurutulan hayvan bağırsağı içerisine baharatla ile karıştırılmış kıyma doldurularak yapılan fermente bir et ürünüdür.

Sucuk Neyden Yapılır?

Sucuğun ana malzemesi kıymadır. Kıyma genellikle sığır etinden elde edilir lakin küçükbaş hayvan etinden elde edilen kıyma da sucuk yapımında sıklıkla kullanılmaktadır.

Sucuk Nasıl Yapılır?

Sucuk istenilen bir etten elde edilen kıymanın birçok baharat ile karışımından yapılmaktadır. Organik gıdalar arasında olan bu gıdanın tadını veren en önemli maddeler baharatlardır. Sucuğun içerisinde yağlı kıyma, kimyon, sarımsak, sumak, tuz ve biber bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde çemen olan sucuklar da bazı firmalar tarafından yapılmaktadır.

Sucuk Türleri

Sucuğun şekline ve içerisinde olan baharatlara göre bir kaç tane çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni ve bilineni Kangal sucuktur.  Kangal sucuk sığır ve koyun  etinden yapılmaktadır. Orta derecede ateşte ısıtılarak pişirilir ve yenir. Parmak sucuk da sucuğun şeklinin değişik olduğu bir sucuktur. Sığır ve koyun etinden yapılır ve genellikle çok acıdır. Baton sucuk ise kangal sucuğun aynısıdır lakin bir tek şekli Baton şeklindedir. Vartanya sucuk Kayseri' ye özgü olan bir sucuk çeşididir. Çok özel baharatlar ile hazırlanan bu sucuk ayrıca baharat çeşnileri de içerir.

İçeriğine Göre De Ayrılır

Sucuklar ayrıca içerisindeki su miktarına göre de çeşitlenmektedir. Kuru, yarı kuru, tam kuru, az kuru şeklinde sucuk çeşitleri bulunmaktadır. Geleneksel Türk sucuğu tam kuru özelliğe sahiptir. Tam kuru sucuk % 30 - 35 su oranına sahiptir. Yarı kuru sucuk % 40 - 50 su oranına sahipken, az kuru sucuk % 50 den daha fazla su oranı içerir.

Sucuk Nasıl Yenir?

Sucuk çiğ olarak yenmesi pek tavsiye edilmeyen bir besindir. İçerisinde bulunan kıyma nedeniyle pişirilerek yenmesi çok daha doğru olan sucuğu özellikle sabah kahvaltılarında çok daha fazla tüketiriz. Lakin kuru fasulye gibi yemeklere de sucuk konulmaktadır. Sucuklu yumurta ülkemizde en çok sevilen sucuk tüketim şekillerindendir.