Sürüngen

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Sürüngen

Sürüngenler, soğukkanlı olan ayakları kısa daha çok gövde üzerinde uzanan hayvanlar âlemidir. Sürüngenler genellikle soğukkanlı oldukları için diğer hayvanlara oranla daha tehlikelidir. Sürüngen hayvanlar yılan, timsah, kaplumbağa, kurbağa gibi hayvanlardır. Bu hayvanlardan en çok evcilleştirilenleri kaplumbağalardır. Kaplumbağalarda beslenme şu şekilde olmaktadır.

Kaplumbağalarda Beslenme

Kaplumbağalarda beslenme önem taşır. Öncelikle kaplumbağalar evde iki ayrı şekilde beslenmektedir. Bu neden ile kaplumbağanın türü, yaşadığı yer, yaşı da beslenme şeklini etkilemektedir. Kaplumbağalar iki ayrı türdedir. Su kaplumbağası ve kara kaplumbağası olmak üzere iki ayrı türdedir. Türlerine bağlı olarak beslenme şekilleri de değişmektedir.

Su kaplumbağası için hazır gıdalar vardır. Bu gıdalar kaplumbağanın alındığı pet shoplardan ya da veteriner hekimlerden marketlerden temin edilebilir. Gıdalar üzerinde yazdığı miktarda verilmelidir. Genellikle günde bir ya da iki kez kaplumbağalar beslenmelidir. Düzenli ve belli aralıklar ile besin verilmeli, beslenen hayvanın yaşı ve sağlığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Kara kaplumbağası ise daha fazla gıda ile beslenir. Kara kaplumbağasının en çok sevdiği gıda marullardır. Marul yaprakları ile beslenen kara kaplumbağaları ayrıca diğer yeşillikler ile de beslenebilir. Özellikle de salatalık, marul, maydanoz önde gelen besleyici gıdalardır.

Kaplumbağaların suyu fazla sevmediği düşünülse de diğer canlılar gibi kaplumbağalar da su içer. Bu yüzden de kara kaplumbağası için her gün taze su küçük bir kaba bırakılmalıdır.