Sürüngenler

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Sürüngenler

Timsahlar, kertenkeleler, yılanlar, kaplumbağalar gibi omurgalı hayvanlar grubuna dahil olan ve yumurtlayarak çoğalan hayvan cinsleri sürüngenler olarak ifade edilmektedir. Sürüngenlerin tamamı, akciğerleri vasıtası ile solunum yapmakta ve yumurtlayarak üremektedirler. Bazı sürüngen tiplerde, yavruların yumurta içinden çıkmasının dişinin içinde gerçekleşmesi ilgi çekici bir olaydır.

Yılanlar

Etçil sürüngen grubuna dahil olan yılanlar, ayakları bulunmayan ve uzun gövdeleri ile dikkat çeken sürüngen türleridir. Ayaksız kertenkele çeşitlerine de benzeyen yılanlar, göz kapaklarının ve dış kulaklarının bulunmaması sebebi ile bu kertenkele türlerinden kolaylık ile ayrılabilmektedir. Bilindiği kadarı ile 456 adet cinsi ve 2900’ün üzerinde türü bulunmaktadır.

Kertenkeleler

Özkertenkelegiller ailesinin genel adı kertenkele olarak ifade edilmektedir. Soğuk iklim bölgelerine fazla dayanıklı olmamaları nedeni ile genelde tropikal alanlarda ya da çöllük alanlarda görülürler. Havada uçan, ağaç üzerlerinde yaşayan, suda yüzen ve yer altında yaşayan tipleri ile renk değiştirenleri de bulunmaktadır. Bilindiği kadar ile dünya genelinde 3000’den fazla çeşidi bulunmaktadır.

Kaplumbağalar

Halk arasında tosbağa olarak da isimlendirilenl çok sert kabukları içerisinde yaşamını sürdüren, dört ayaklı ve ağır yürüyüşlü sürüngenler arasında yer alan hayvan cinsleridir. Açlığa olan dayanıklılıkları ve uzun ömürlü olmaları en belirgin özelikleridir. Sık aralıklar ile ölümü andıran uykuya dalmaları ve düşen sıcaklık derecelerinde uyuşmaları, diğer belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Soyu devam eden 250 civarı kaplumbağa türü bulunmaktadır.