Tahin

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Tahin

Tahin

Özellikle kış aylarında kahvaltıların vazgeçilmez bir lezzeti olan tahin bir çok alanda tüketilmektedir. Pekmez ile birlikte tüketimi yaygın olarak bilinmektedir. Sade şekilde ekmekle tüketilebileceği gibi hamur işlerinde de tahin kullanılabilmektedir. Yüksek besin değerine sahip olan tahin, genellikle bal veya pekmez ile karıştırılarak tüketilmektedir. Tahin susamın ezildikten sonra çeşitli işlemlerden geçirilmesinin ardından akıcı bir yağ haline getirilmesi ile elde edilmektedir.

Tahin Yapımı

Tahin yapımı susamların iyi kalitede olması önemlidir. Tahin bazı yörelerde tahan adı ile de bilinmektedir. Tahin yapılmadan önce, susamlar büyük tuz havuzlarına yatırılmaktadır. Tuzun suya yoğunluk katması ile birlikte susamın üzerinde bulunan kabuklar suyun dibine çökmektedir. Asıl taneleri ise suyun yüzeyine çıkmaktadır. Susamın tuz havuzunda bekletilmesi işlemi yaklaşık 8 – 10 saat sürmektedir.

Suyun yüzeyine çıkan asıl taneler, önce kurutulur. Kurutulan susamlar, ezilerek akıcı bir yağ elde edilir. Ezilme işleminin ardından çeşitli işlemlere tabii tutularak tahin elde edilmektedir. Tahin kahvaltılarda bal ve pekmez ile karıştırılarak kullanılması ile yaygındır. Fakat tahin helvası, tahinli profiterol gibi birçok tatlı kullanılmasında da kullanılmaktadır.

Tahinin Faydaları

Tahin faydaları halk arasında yüksek besin değerleri nedeniyle besleyici bir gıda olarak bilinmektedir. Acıkmayı engelleyen bir faydası bulunmaktadır. Tahin – pekmez karışımı özellikle gelişim çağındaki çocuklara besleyici değerler içerdiği için verilmektedir. Özellikle kış aylarında tahin tüketimi artmaktadır. Tahinin içerisinde anti oksidan bulunmaktadır. Bu besin içerikleri sayesinde vücut direncini artırırken, üşümeyi de engellemektedir.

Tahin içerisinde yüksek yağ oranı olduğu için vücuda enerji verir, A, B, ve E vitaminleri de içermektedir. Kalp damar hastalıklarını, damar tıkanıklığını engellemektedir. Metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi bulunan tahin, hücre yapısının bozulmasını engellemektedir.

Tahinin Zararları

Tahin oldukça besleyici ve faydalı bir gıdadır. Fakat tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü fazla tüketildiğinde vücuda zararlı etkileri ortaya çıkmaktadır. İçerdiği fazla şekerden dolayı çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Özellikle hamile bayanların çok tüketmemesi önerilmektedir. Hamile bayanlar çok tükettiğinde bebeğin gelişiminde kalıcı hasarlar verebilmekte, kasların kasılması, uyku bozukluğu veya deri üstü geçici yaraların oluşmasına neden olabilmektedir.