Tapan

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Tapan

Tapan bilindiği üzere tarım işlerinde kullanılan vazgeçilmez bir tarım aletidir. Tapan Aleti, toprağa tohum atıldıktan sonra tohumların üzerinin toprakla örtülmesi işlevini yerine getirir ve bunu yerine getirmek için toprak sürülür.

Tarım alanında bir çok farklı alete ve makinaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tapan aleti de tarım alanın da en sık ihtiyaç duyulan aletlerden biridir.  Toprağın güzelce karışarak tohumların üzerinin naif şekilde kapanmasını sağlar.

Aynı zamanda tapan aleti dışarıda kalan tohumları da tekrar yerine koymaya yardımcı olmaktadır. Eskiden hayvan ve ya el yardımıyla sürme işlemi yapılırken şimdilerde büyük tapanlar üretilmeye başlanmış ve traktör yardımıyla sürme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Tohumların Dışarda Kalmaması İçin Tapa Yapılmalı

Tapan Aleti genelde Güllüce Gümüşhacıköy - Amasya; Salman Akkuş - Ordu; Bölükbaşı Selim, Çıldır, Posof-Kars; Ağın-Elazığ; Üreğil Çankaya-Ankara; Emeğil Pınarbaşı-Kayseri yörelerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Eskiden yassı gözlü bir ağaç olarak karşımıza çıkan Tapan Tarım Aleti, artık modernleşmiş ve irili ufaklı bir çok boyutta çeşide kavuşmuştur. Bu sayede büyük küçük traktör, el ve hayvan çekimleri için farklı olarak kullanılabilmektedir.

Küçük bir toprağı olan vatandaşlar el ya da hayvan ile çekebilecekleri tapan çeşitlerini seçerken, büyük bir araziye sahip olan vatandaşlar ise traktör yardımıyla bu işi halledebilecek tapanlara ilgi göstermektedirler. Tapan Aletinin farklı materyallerden yapılanları da mevcuttur. Bitkilerinin iyi büyüyebilmesi için tapan şarttır.