Tarhana

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Tarhana

Tarhana

Türkiye’de tarhana, yarma buğday ya da undan, yoğurttan ve fermente edilmiş sebzelerden oluşmaktadır.

Ülkelere göre yapılışları değişebilir. Özellikle Kıbrıs’ta tarhana, içinde hellim peyniri ile birlikte servis edilir. Türkiye’nin yörelerinde de farklı yapılış biçimleri vardır.

Tarhananın Yapılışı

Özellik ile İç Anadolu ve Ege Bölgelerinde yapılma şekli; kırmızı biber, un, yeşil biber, nane ve yoğurt karışımı ile yapılır. İstenilen durumlarda soğan da eklenmektedir, soğan iyi bir şekilde kıyılıp parçalanır.

Malzemeler karıştırılıp yoğrulduktan sonra hamur halini alır. Daha sonra hamurun üstü bir bez ile örtülür ve mayalanması için bir süre beklenir. Bu süre bir hafta kadar olmalıdır. Bir haftadan az bekletilen tarhana tatlı tarhana, bir haftadan fazla bekletilen tarhana ise ekşi tarhana olur.

Tarhana mayalandıktan sonra parçalara ayrılarak bir bez üzerine serilir ve tarhananın kuruması beklenir. Kuruduktan sonra ise el ile ovularak toz haline getirilir. Bazı yörelerde ise daha büyük parçalar halinde kurutulmuş bir şekilde de saklanabilmektedir. Eğer tarhana kurutulmadan buzdolabına saklanıyor ise, bu tarhana türüne yaş tarhana denmektedir. Fakat yaş tarhananın kısa bir süre içerisinde tüketilmesi gerekir.

Tarhana Çorbası

Tarhana çorbası Balkanlar, Anadolu ve Orta Asya bölgelerinde birbirinden farklı yapım çeşitleri ile görülmektedir. Kökeninin Türklerin Orta Asya’da bulunmakta olan kollarından birinin olduğu düşünülmektedir. İsim kökeni olarak da Farsçadan geldiği yani “terhāne” isminden Türkçeleştiği tahmin edilmektedir.

Türkler yiyecekleri kurutarak saklıyorlardı. Yoğurdu saklamaya çalışırken de tarhana çorbasını bulmuşlardır. Büyük bir bölümü yoğurttan oluşmakta olan tarhana çorbası, kuru toz şeklinde olduğu için uzun bir süre saklanabilmektedir.

Tarhana Çorbasının Yapımı

Malzemeler

  • Tuz
  • 1 Çorba Kaşığı Salça
  • 1 Çay Kaşığı Nane
  • 1 Çay Kaşığı Kırmızı Biber
  • 3 Yemek Kaşığı Kurutulmuş Tarhana
  • 1 Çorba Kaşığı Tereyağı

Öncelik ile tereyağını tencerede eritin. Salçayı ekleyip yağda kızdırın. Üzerine 5 su bardağı ilave edin. Daha sonra ise kurutulmuş tarhanayı da ekleyip karıştırın. 15-20 dakika pişirip, nane ve kırmızı biberi de ekledikten sonra servis edebilisiniz.