Tatlı Su Yılan Balığı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Tatlı Su Yılan Balığı

Tatlı Su Yılan Balığı Özellikleri

Tatlı su yılan balıkları genellikle barajlarda ve göletlerde yaşarlar. Fakat nemli havalarda ve yağışlı havalarda çeşitli yollar ile akarsulara doğru gittikleri de bilinmektedir. Yılan soyundan hiçbir akrabalığı bulunmayan tatlı su yılan balığı sadece yılanların vücut özelliklerine benzediği için bu isim ile anılmaktadır. Hızlı hareket ederler ve ele alınması da oldukça zordur.

Akvaryum Balıkları

Yılan balıklarında erkekler 50 cm civarında olurken dişi yılan balıkları 120 cm boy uzunluğuna sahiptir. Normal yaşam yerlerinin dışındaki alanlarda yumurta yaparlar. Tatlı su yılan balığı bir yumurtlamada binlerce yumurta bırakır ve bu yumurtlama işleminden sonra dişi de erkek de ölür. Genellikle bu balıklar yumurtadan çıktığı zaman saydam şekildedir ve belli bir süre boyunca akarsu deltalarında yaşarlar.

Yılan Balığının Beslenmesi

Tatlı su yılan balığı besleme ve yetiştirme işlemleri akvaryumlarda ve balık havuzlarında yapılabilmektedir. Tatlı su balığı besleme ve yetiştirme işlemleri için içerisinde kaya parçaları ve gizli bölgeler olan akvaryumlar tercih edilmelidir. Çünkü bu balıklar vaktinin büyük bir bölümünü kendi başına ve gizli ortamlarda geçirirler.

Yılan Balığının Yetiştirme Şartları

Tatlı su yılan balıkları akvaryumlar için son derece uygun balık cinslerini oluştururlar. Yılan balığı akvaryum içerisinde özellikle dip köşelerde yaşamayı tercih etmektedir. Diğer balıklar ile uyumlu geçinen ve barışçıl bir balıktır. Üreme dönemlerinde ve çiftleşme zamanlarında karanlık ve sessiz ortamların olması çok önemlidir.