Tavşan Türleri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Tavşan Türleri

Tavşan, tavşangiller familyasının hepsine verilen genel bir addır. Altmıştan fazla türe sahiptir. Kulakları ve arka bacakları uzun olan tavşanların kuyrukları kıllarla kaplıdır. Tavşan türleri genellikle yuvalarını toprağın altına yaparlar. Tavşanlar orta ve ufak boylarda olan ufak memelilerdir. Ayak tabanları tüylüdür ve hızlı koşmalarının nedeni budur. Ortalama yedi la on iki yaşarlar. Otçul hayvanlardır. Gelişmiş kulakları sayesinde işitme duyuları çok sağlamdır. 5 kilogramdan 300 kilograma kadar türler arasında kilo farkları gösterebilirler. Tavşan nüfusundan yüzde ellisinden fazlası Kuzey Afrika sahasında yaşamaktadır.

Evde Tavşan Bakımı

Tavşanlar yabani olarak doğal ortamında yaşamalarının yanı sıra, evcilleştirilmesi mümkün olan hayvanlar olduklarından evde beslenilmesi de mümkündür. Kafeslerde, evin içinde veya evin bahçesinde istenilen yere yuvasını yaparak uygun bir yaşam koşulu oluşturulabilir. Çok narin hayvanlar olduklarından genellikle oda sıcaklığındaki yerlerde yaşatılması uygun olacaktır. Tavşanların uğraşabileceği tarzda oyuncaklar edinilmelidir. Böylece eve alınan tavşanın egzersiz yapması sağlanabilir ve evdeki eşyalara zarar vermesi engellenebilir. Tavşan kızdığı zaman veya korktuğu zaman bazen ısırabilir. Tavşanın güvenini kazandığınız zaman ve sakin bir ortam süregeldiği sürece tavşanın ısırması problemi ortadan kalkacaktır. Evcil hayvan olarak beslenebilecek tavşanlar petshoplardan alınabilir.

Tavşandan Diğer Sektörlerde Yararlanmak

Tavşanlardan evcil hayvan olarak kullanılmasının yanı sıra başka sektörlerde de kullanılabilir. Genel olarak tavşanlar deney hayvanı olarak kullanılırlar. Kürkü ve eti için endüstriyel amaçlı da kullanılabilmektedirler. Ayrıca tavşan gübresi tarım sektöründe de kullanılan kaliteli bir gübre çeşididir.