Tel peyniri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Tel peyniri

8000 Yıllık Lezzet Tel Peyniri

Polonya'da yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkan bir takım bulgular tel peynirin tarihinin m.ö. 5000 yıllarını aşan bir mazisi olduğunu ortaya çıkardı. Çeçil veya civil adıyla da anılan bu peynir son yıllarda organik gıdalar hakettiği öneme kavuşunca ülkemizde de büyük bir talep görmeye başlamıştır. 2000Li yılların başında genellikle kuzey doğu anadoluda hanımların yaptığı ya da yine o bölgedeki küçük işletmelerce üretilmekteydi. Ancak talebin artması sonucu ülkemizde tel peynir üretimi de artmıştır.

Taze Tüketmeden Evvel Sudan Geçiriniz

Tel peynirini taze yahut bekletilmiş biçimde tüketmek mümkündür. Zamanla tadı daha güzelleşen peynir taze tüketilmeden önce yapımında kullanılan sütlerde bir hastalık bulunması riskine karşı yıkanmalıdır. Bekletildiğinde ise peynirin yapısından ötürü böyle bir işleme gerek kalmamaktadır.

Süt Tadını Hissetmek İsteyenlerin Favorisi

Tel peyniri beyaz renkli bir peynirdir. Kokusuz bir peynir olarak bu konuda hassas kimselerce dahi kolaylıkla tüketilebilecek bir yapıdadır. Yarı yumuşak peynir kategorisinde yer alan bu eşşiz lezzet ağızda kolayca dağılabilmektedir. Ancak süt ürünleri arasında bu peynirin en farklı olduğu nokta yapımında kullanılan sütlerin tadını yoğun biçimde hissettirebilmesidir.

Kullanılan Sütün En Önemli Olduğu Peynir Çeşidi

Sütün tadını yoğun biçimde hissettiren bu peynirde kullanılan sütün kalitesi ve tadı diğer peynirlerden çok daha önemli konumdadır. Açık besi yöntemiyle yetiştirilen hayvanların sütleri kullanılarak yapılan peynirin kalitesi tartışmasızdır. Tel peyniri inek, koyun, keçi sütlerinin her biriyle yapılabildiği gibi bu sütlerin çeşitli oranlardaki karışımlarıyla da elde edilebilir. Kullanılan sütün genellikle yağsız tercih edilmesi sebebiyle diyet yapanlar için tavsiye edilen bir peynirdir.

Kuymak Yapımında Kullanılır

Karadeniz mutfağının en önemli güzelliklerinden biri olan kuymak yapımında bu peynir kullanılır. Kahvaltı sofralarının baş tacı konumunda bulunan kuymak tadanların unutamadığı lezzetler arasındadır.

Tel Peynirinin Ana Maddesi Sabır

Tel peyniri yapım süreci bir kaç aşamadan oluşur. Bu aşamalar arasında üç kez beklemeye bırakılır. Beklemelerin toplamı 21-22 saate varmaktadır. Salamura işleminde tuz oranı yalnızca yüzde 10 civarında olduğundan ve üretim öncesi sütün yağı ayrıldığından bu peynir diyet yapanlar için kurtarıcı durumdadır.