Tereyağı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
KÖYLÜ DEN DOĞAL TEREYAĞ
KÖYLÜ DEN DOĞAL TEREYAĞ
Sakarya-Akyazı
25,00
Fuat Göksu
İlan Tarihi : 06.05.2015
saf organik tereyağ
saf organik tereyağ
Çankırı-Çankırı
25,00

Tereyağı

Tereyağı Nedir?

Tereyağı organik gıdalar içerisinde belki de en çok tüketilen besinlerden biridir. Hem kendine has bir lezzeti olması hem de eklendiği yemeklerin lezzetine lezzet katmasıyla oldukça tercih edilen bir besindir. Hayvansal ürünlerden elde edilen tereyağı günümüzde birçok şef tarafından da tercih edilmektedir.

Tereyağı Nasıl Yapılır?

Hammaddesini süt yağının oluşturduğu tereyağı son derece besleyici bir hayvansal üründür. Genel olarak inek ve koyun sütünden elde edilmektedir. İçerisinde yaklaşık olarak %80 oranında sözü geçen süt yağı bulunmaktadır. Geri kalan % 20lik kısımda ise mineraller, vitaminler, asitler ve proteinler bulunmaktadır. Fiziksel olarak da doymuş yağların kısa bağlarla bağlanması ile yağ asitlerinden oluşmaktadır. Mamul maddesi bulunmayan tereyağı sadece gıda sektöründe değil, kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır.

Tereyağı Elde Etme Yöntemleri

Süt ürünleri içerisinde önemli bir yeri olan tereyağının üretimi farklı metotlarla yapılabilmektedir. Örneğin her süt türünden tereyağı elde etmek mümkün değildir. Bu duruma verilebilecek örnek ise kısrak sütüdür. Kısrak sütünden tereyağı elde edilememektedir. Tereyağı ise şu şekilde elde edilir. Sütün sürekli olarak çırpılması gerekmektedir. Çırpılan süt içerisindeki yağ molekülleri bu şekilde birbirinden kopmaya başlar. Kopan moleküller süt içerisindeki diğer moleküller ile bir süre sonra tekrar birleşmeye başlar. Çırpılmanın devam etmesi ile de bütün yağ ve süt molekülleri bir araya gelerek toparlanır. Sonuç olarak da bazı organizmaların yardımıyla tereyağı elde edilmiş olur.

Tereyağının Rengi Nasıl Olmalıdır?

Tereyağının rengini aldığı iki ayrı faktör vardır. Bunlardan birincisi tereyağı elde edilecek olan sütün ürettiği hayvanın beslenmesi yani yem türü bir diğeri ise üretim aşaması içerisinde içerisine konulan renklendiricilerdir. Doğal tereyağının rengi sarıdır. İnek sütünden yapılmış olan tereyağını ele alalım. Kuru otla veya yeşil çimenle beslenmiş olan hayvandan sağlanan tereyağının rengi içerisinde bulunan Karotenoid sayesinden altın rengi bir sarı olmaktadır. Bu renk tereyağı en doğru olan tereyağıdır.

Tereyağı Faydalı Mıdır?

Doymuş yağlardan olan tereyağı, insan sağlığı söz konusu olduğu vakit son derece sağlıklı bir besin türüdür. Hayvansal bir yağ olan tereyağını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.