Terrier (İskoç)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Terrier (İskoç)

Terrier ırkının en ilginç köpeği olarak adlandırılabilen İskoç Terieri, küçük boyutlarına rağmen, ailenin her türlü faaliyetine katılabilen, her şeyi yapabilen, güçlü, enerjik, dayanıklı ve zeki bir köpektir. Yine bu ırkın duygusal bir cinsi olarak da kabul edilebilir.

Sahip olarak kabul ettiği eğitimcisinin davranışlarına karşı son derece duyarlıdır. Eleştiriyi ve övgüyü zekice kavrayabilir ve davranışlarını bu yönde değiştirir. Pozitif eğitim ilkeleri ile eğitilmeleri bu yüzden önemlidir.

Irkının kavgacı yönünün baskılanması için sert bir eğitimden kaçınılmalı ancak gerektiği durumlarda dominant olunmalıdır.

İskoç Terrieri Özellikleri

İskoç Terieri cinsi, Terrier ırkı içinde değerli kabul edilen bir cinstir. Bunun sebebi ise boş yere değil sadece gerektiği zamanlarda havlamasıdır.

Aynı zamanda son derece cesur ve heyecanını kontrol edebilme yeteneği de bulunduğundan uzun yıllar boyunca av köpeği olarak tercih edilmiştir. Su samuru, porsuk ve tilki avında kullanıldığı bilinmektedir. Enerjisi yüksektir.

Çocuklara karşı sevecendir. Yabancılara karşı ise nötr yaklaşmaktadır. Bekçi köpeği olarak da oldukça başarılıdır.

İskoç Terrieri Egzersizi 

Tüyleri bacaklarını örtecek kadar uzun olmakla birlikte, bacakları da çok kısadır. Ufak boyutlarına rağmen, kızdırıldığında kavgacı olabilmektedir. En ideal İskoç Terieri egzersizleri arasında uzun yürüyüşler bulunmaktadır.

Kısa bacaklı olduklarından uzun koşular için uygun değildirler. Bu cinsin bakımında, tüylerin sık sık taranması önemli bir yere sahiptir. Tüylerdeki karışmalara dikkat edilmeli ve nazik bir tarama işlemi yapılmalıdır.