Terrier (Jack Russel)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Terrier (Jack Russel)

Jack Russel Terrier İngiltere’de bir rahip tarafından yapılan köpek melezlemeleri ile ortaya çıkmış bir İngiliz ırkıdır. Ortalama yaşam ömrü bir köpeğe göre birkaç yıl daha yüksektir. Ufak boyutlu olan bu cins oldukça hareketli ve yaşam doludur.

Hırçın ve inatçı bir yapısı bulunmaktadır. Eğitimi en zor olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Başına buyruk davranışlar sergilediği görülür. Diğer köpeklere ve evcil hayvanlara karşı oldukça hırçındırlar.

Çabuk sinirlendiklerinden onları kızdıracak köpek ve evcil hayvanlara kolayca saldırabilirler. Kıskançlık ve koruma güdüleri de yüksektir. Yabancılara karşı havlama ya da asabi davranma özellikleri bulunmaktadır.

Ancak yabancıya güvendikten sonra bu hırçınlık ortadan kalkacaktır.

Jack Russel bakım ve Genel Özellikleri

Jack Russel tüy bakımı oldukça kolaydır. Sadece düzenli tarama gerektirmektedir. Beslenmesinde enerji verici besinler tercih edilmelidir. Apartman yaşamına uygun olamayacak kadar enerjiktir. Koşmayı hoplayıp zıplamayı sever ve sürekli ayaklarınıza dolanır.

Yoğun bir şekilde ilgi bekleyen bir köpektir. İlgi göstermediğinizde tuvaletini evin içinde herhangi bir yere yapma, koltuklara ya da ayakkabılarınıza zarar verme gibi eğilimleri bulunabilir.

Jack Russel Cinsinin olumsuz Özellikleri Nelerdir?

Jack Russel Terrier özelliklerinden en belirgini havlamayı çok sevmesidir. Tuvalet eğitimi de havlama eğitimi de zorludur. Tercihini bu köpek cinsinden yana yapmak isteyenleri sabırlı olmaları gereken bir süreç beklemektedir.