Terrier (Malta)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Terrier (Malta)

Malta Terrieri, Terrier köpek ırkının en sevimli üyesi olarak kabul edilebilir. Bu durum göreceli olsa da ufak boyutları, ipek gibi uzun tüyleri ve ekseriyetle beyaz tüyleri sebebiyle sevimlilikleri ön planda olan bir köpek cinsidir.

Sahibine karşı oldukça nazik olan bu cins, fazla şımartılırsa yabancılara, çocuklara ve hatta misafirlere karşı kıskanç ve agresif olabilmektedir.

Çocuklar ile oynamaktan hoşlanan bir ırk değildir ve yeterli sabrı gösteremez. Dayanıklı ve hareketli bir köpektir. Apartman yaşamı için oldukça uygundur.

Malta Terrieri Özellikleri

Malta Terrieri özellikleri arasında iyi bir haberci köpek olması yer almaktadır. Tehlike durumlarında ev halkını ya da sahibini havlayarak uyarabilir.

Diğer hayvanlara ya da köpeklere karşı kavgacı değildir. Su kenarında oynamaya bayılan bu cins aynı zamanda yemek yerken de çabucak kirlenebilir.

Ağız kenarı ve ayakları sürekli temizlik gerektirebilir. Kürkü 22 cm’ye kadar uzayabilir. Ancak sadece sırt kısmı kürk ile kaplıdır. Karın kısmındaki tüyler oldukça kısadır.

Malta Terieri Bakımı

Malta Terrieri bakımında özenli olunmalıdır. Temizliğe ve taramaya dikkat edilmeli kürkü için özel bir yıkama ve yıkama ürünleri kullanılmalıdır.

Egzersiz ihtiyacı orta seviyeli olan bu cinsin en sevdiği egzersizler arasında uzun yürüyüşler yer almaktadır. Koşmak için yeterince uygun değildir ancak sık sık uzun yürüyüşlere çıkartılması gerekmektedir. Rengi genellikle beyaz olmasına rağmen fildişi renginde olanlarına da rastlanmıştır.