Terrier (Manchester)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Terrier (Manchester)

Kaniş ailesinin meşhur köpeklerinden olan Terrier (Manchester) İngiltere asıllı olup, on beş yıla kadar yaşayabilmektedir. Terrier Manchester köpekleri sadık halleri ile bilindiği için, sadakat karakteri baskındır. Renkleri ise kafa kısmından başlayan ve gövdeye yayılan siyah ve mavinin karışımının hâkim olduğu koyu bir renktir. Karın kısımlarında ve bacaklarda bu renklerin tan rengine döndüğü ve açıldığı görülür.

 

            Kulaklarının uç kısımları oldukça sivridir ve uzunluğu kulakların katlanmasına neden olmuştu. Bu katlanmış kulaklar ters çevrilmiş iki üçgeni andırırlar. Terrier Manchester köpeklerinin boyu uzundur, ancak kuyrukları kısadır. Köpeğinizin eğitiminde istikrarı ve gayreti elden bırakmayın. Onu daha yavruyken iyi yetiştirmezseniz herhangi birini ısırması an meselesi olabilir.

            Köpek meraklıları tarafından çok sevilen bu değerli ırk sağdık olduğu kadar itaatkârdır. Pek çok köpek cinsinde olduğu gibi Terrier Manchester köpekleri de hızdan ve hareketten çok mutlu olurlar. Sizinle beraber uzun mesafelerde koşabilir, bisikletinizle dolaşırken iyi bir yol arkadaşı olabilir ancak dışarıya çıkarırken tasma hâkimiyetini elden bırakmayın. Zira gözüne kestirdiği bir kediyi ve ya bir insanı kovalaması olasıdır.

            Erkek ve dişilerde belirgin bir kilo farkı yoktur. Her iki cinste tamamen büyüdüklerinde sekiz kiloya kadar çıkabilmektedirler. Eğer bir Terrier Manchester cinsi köpeğiniz varsa beslerken ve bakarken çok fazla zorlanmayacaksınız. Hijyenik bakımında patilerinin sağlıklı olduğundan ve tırnaklarının kısa olduğundan emin olun. Derisinin ve kulak kısımlarının temizliğine dikkat edin ve tüyleri dert etmeyin. Çünkü bur ırkın tüy dökmek gibi belirgin bir sıkıntısı yoktur.

            Ona küçük bir kulübe yaparsanız size bekçilik yapmaktan zevk alacaktır. Davetsiz misafirleriniz evinizi ziyaret etmeden önce bu köpekle karşılaşırsa yapacakları hırsızlığı bir kere daha gözden geçirirler. Çünkü görüntü itibariyle korkulmayacak bir köpek türü değildir.

            Köpeğinizin veteriner kontrollerini ihmal etmeyin ve gerekli aşılarını yaptırın. Derisinde renk değişikliği, gözlerinde büyüme ya da titreme nöbetleri görürseniz veterinere müracaat edin. Çünkü bu ırkın hastalıkları bu tarz belirtiler gösterir. Terrier (Manchester) cinsi köpekler internetten de edinebilirsiniz.