Tırpan Makinesi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Tırpan Makinesi

Tırpan Makinası

Hasat dönemi tarım ve tarım işleriyle uğraşanlar için işin en mutluluk verici tarafıdır. Tırpan bilindiği üzere bir çok farklı kültürde kendisine başka zeminlerde yer bulmuş olsa da genel de Ürünleri hasat etmekte, çim ve benzeri otları biçmekte kullanılan geleneksel bir alettir.

Günümüzde Tırpanlar modernize edilmiş ve Sanayi devrimi ile birlikte yavaş yavaş gelişmeye başlamıştır. Artık Benzinli ve elektronik olmak üzere Tırpan modelleri piyasaya sunulmuş ve bir çok firma tarafından seri olarak üretimi gerçekleştirilmiştir.

Tırpanlar bazı buğday çeşitleri ve baklagiller gibi tarla bitkilerini hasat etmekte kullanılan başlıca araçlardan biridir. Fakat farklı ve daha kullanışlı tarım aletlerinin geliştirilmesi ve küresel pazarda satışa sunulmasıyla geçerliliğini yitirmiştir. Fakat benzinli ve elektronik modelleri olan tırpanlar hala baza yörelerde kullanılırken amatör bahçe ve tarla işleriyle uğraşanlar tarafından tercih edilmektedir.

Tırpan Kullanım Alanları

Tırpanların hayatımızdan yavaşça çekilmesi At ve Sığırların çektiği hasat makineleri ve Hasat Harman makinelerinin çıkmasıyla yoğun olarak kullanımı bırakılmıştır. Fakat Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde hala yoğun olarak tırpan kullanımı tercih edilmektedir.

Günümüzde Elektronik tırpanlar yerine benzinli tırpanlar daha çok rağbet görmektedir. Bunun sebebi ise elektronik tırpana göre daha güçlü olması ve kablo ve benzeri uzuvlara sahip olmamasıdır.  Benzinli tırpanlar daha güçlü devir gücüne sahiplerdir. Aynı zamanda çift zamanlı motorları bulunmaktadır.