Kepçe

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
275 mf berezilya 1980 model
275 mf berezilya 1980 model
Çorum-Sungurlu
20,00
Hamit Karateke
İlan Tarihi : 03.08.2016
ön yükleyici kepçe
ön yükleyici kepçe
Ankara-Çubuk
10.000,00
Sefa Arslan
İlan Tarihi : 15.05.2016
Ön yükleyici
Ön yükleyici
Ankara-Çubuk
12.000,00
Sabrı Ertürk
İlan Tarihi : 18.01.2016

Kepçe

Kepçe

Tarımda en çok ihtiyaç duyulan uygulamalardan biri de kazı uygulamalarıdır. Kimi zaman toprağın daha verimli kale getirilebilmesi için yapılan toprak ıslah çalışmalarında uygulanan drenaj kazıları kimi zaman ise toprağın sertleşmiş dip kısımlarının yumuşatılması için yapılan toprak devirme uygulamalarının tümü kazı ile gerçekleştirilmektedir.

Aynı zamanda toprağı homojen bir hale getirmek için yapılan büyük çaplı uygulamalar da yine kazı uygulamalarıdır. Toprağı kazan ve çıkan toprağı tümüyle kaldırarak başka bir noktaya götürebilen tarım aletlerine kazıcı ya da traktör destekli kazıcı aletler ismi verilmektedir.

Traktör Destekli Kazıcılar

Tarımda kanal açma makinaları bu kategoride incelenebilmekle birlikte bir diğer ismi ekskovatör olan kepçelerin de tarımda bu amaç ile kullanımları yaygındır. Traktör destekli kazıcılar manuel olabilmekle birlikte büyük bir iş makinasının kontrolünde otomatik olarak da çalışabilirler.

Ancak kepçeler genellikle büyük çaplı kazı çalışmalarında kullanılmaktadır. Özellikle toprağın taban suyuna ulaşma çalışmaları için tercih edilen bu uygulama sert toprak tabakalarının kırılması için gereklidir.

Kepçe Ve Toprak Kanal Açma Makinasının Farkları Nelerdir?

Tarımda kanal açma makinaları, burgulu dönme hareketi yaparak bir şerit boyunca kanal açma uygulaması yaparlar. Aynı zamanda bu makinalar yumuşak ve yüzeysel torakların kazımı için daha uygundur.

Kepçeler ise daha çok belli bir nokta üzerinde daha derin kazı yapmak için tercih edilip aynı zamanda kazılan toprağın taşınması için de kullanılmaktadırlar. Kepçelerin verimli toprakların taşınması ile yapılan arazi ıslahında büyük önemli vardır.