Turşu, Salça & Soslar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
GAZİANTEP TATLI BİBER SALÇASI
GAZİANTEP TATLI BİBER SALÇASI
Gaziantep-Şahinbey
22,00
Deniz Gül
İlan Tarihi : 13.10.2018
GAZİANTEP ACI BİBER SALÇASI
GAZİANTEP ACI BİBER SALÇASI
Gaziantep-Şahinbey
25,00
Deniz Gül
İlan Tarihi : 13.10.2018
Urfadan Organik Kurutulmuş Biber Salçası
20,00
Hasan Kısa
İlan Tarihi : 03.03.2017
el yapımı hakiki nar ekşisi
el yapımı hakiki nar ekşisi
Şanlıurfa-Şanlıurfa
0,28
Fırat
İlan Tarihi : 09.10.2016
EV YAPIMI NAR EKŞİSİ
EV YAPIMI NAR EKŞİSİ
Denizli-Sarayköy
20,00
Musa Bostanci
İlan Tarihi : 06.10.2016
Katkisiz Nar Eksisi
Katkisiz Nar Eksisi
Aydın-Nazilli
25,00
Alptekin Atay
İlan Tarihi : 06.10.2016
Hatay'in ev yapimi nar eksisi
Hatay'in ev yapimi nar eksisi
Hatay-Yayladağı
20,00
NAR EKŞİSİ KÖYLÜDEN ORGANİK
19,00
Fevzi Uçar
İlan Tarihi : 27.09.2015

Turşu, Salça & Soslar

Kış Hazırlıkları

Evlerde kış hazırlıkları tüm hızıyla devam etmektedir. Yaz sonu evlerde kışa hazırlıklar tatlı bir telaş halinde sürer gider. Neler yapılmaz ki yaz bitimi Turşu salça ve soslara çeşit çeşit hazırlıklar tarhanalar o süslü kavanozlar da raflarda yerini almıştır. Hele birde anne eli değmişse bütün bunlara değmeyin keyfe. Yaz aylarında domatesin, patlıcanın, salatalığın, biberin kısaca sebze ve meyvelerin kış aylarında sofralarımızda bulunmasını sağlayan en önemli bir gıda çeşididir turşu. Kış akşamlarında sıcacık yemeklerin çorbaların yanında vazgeçilmez bir çeşittir turşu. Turşunun yapım aşamasında gıdalarda oluşan şeker salamuraya, salamurada olan tuz, gıdaya geçer. Turşuların genel özelliği mayalanma yapabilmeleridir. Mayalanma sonucuyla oluşan asit turşuya ekşilik kazandırır.

Sosların Önemi

Kış aylarında kışlık kahvaltılık soslar, kahvaltılarımızın vazgeçilmezi birbirinden çeşitli lezzetli soslar, özellikle de kış mevsiminde o soğuklarda hemen hemen her evde bulunur. Yaz aylarında domates, biber gibi sebzelerin ucuz olması salça, sos ve birçok çeşit çeşit kahvaltılık yamak için hazırlık yapan anneler görürüz etrafımızda.

Salça Nasıl Yapılır Ufak Öneriler

yaz sebzesi olan domatesin sahip olduğu faydalarda kış aylarında da yararlanmak için püresi, sosu, salçası, kurutması ve turşusu yapılmaktadır. Salça yemek yaparken vazgeçilmez ve pek çok aperatif de kullanılan, oldukça dayanıklı olduğundan uzun süre saklanan bir üründür. Kışa hazırlıkların yapıldığı bu günlerde birçok evden salça kokusu gelmektedir kalorisi oldukça düşük olan salça tamamen olgunlaşmış, sağlıklı, kırmızı domateslerden yapılmaktadır ve de kullanılan domatesin kuru maddesi ve şeker oranının da yüksek olması gereklidir. Salça yapılırken domateslerin asitliğini azaltmak için içine şekerde eklenmelidir.