Un

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
ORGANİK DOĞAL TAM BUĞDAY UN
3,00
Halit Turan
İlan Tarihi : 10.11.2016

Un

Un Nedir?

Un hububat taneciklerinin öğütülerek yapıldığı yiyecek çeşididir. Çoğunluk olarak buğdaydan üretildiği gibi, diğer hububat tohumlarından da yapılmaktadır. Çavdar, patates, mısır unları da hububat tanelerinden üretilmektedir. Ancak dünyadaki çoğu un saf buğday unundan oluşur.

Dünyanın en çok un üretimi yapan ülkesi Amerika Birleşik Devletleridir. Bu sırayı Arjantin, Rusya ve İngiltere, ABD’nin arkasından takip etmektedir.

Un Çeşitleri

  • Mısır unu
  • Pirinç unu
  • Çavdar unu
  • Kestane unu
  • Buğday unu
  • Arpa unu
  • Nohut unu
  • Yulaf unu

Bunların dışında da soya, karabuğday, patates, meşe palamudu ve tanesi olmayan ürünlerin de unları elde edilir.

Çavdar Unu; Ekmek yapımında buğdaydan sonra en çok kullanılan tahıldır. Zor toprak ve hava koşullarında kolaylık ile yetişebilmesinden dolayı üretimi tercih edilen bir tahıldır. Ekmeğe farklı bir tat katan çavdar, buğday unu ile birlikte kullanılır.

Arpa Unu; Buğdayın ekilemediği bölgelerde arpa ekimi tercih edilerek, ekmek yapımında kullanılmaktadır. Ancak mayalı ekmek yapımında buğday unu ve arpa unu karıştırılarak kullanılmalıdır. Besin değeri itibari ile bazı farklar olsa da buğdaya çok benzer.

Yulaf Unu; Sindirim sistemi için çok faydalı olan yulaf unu kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur. Yüksek miktarda protein ve vitamin içerir. Un halindeki yulaf ile ekmek dışında tatlı ve tuzlu hamur işleri de hazırlanabilir.

Mısır Unu; Nişasta ve karbonhidrat bakımından zengin olan mısır unu, vitamin ve protein bakımından ise seviye olarak biraz fakirdir. Karadeniz bölgesinde özellik ile en çok kullanılan un cinsi mısır unudur.

Un Yapımı

Un fabrikasına getirilip kalitesine göre ayrılan buğdaylar, öğütme işleminden önce hepsi yıkanır ve 24-36 saat süre ile beklemeye alınır. Bekletilme işlemi bittikten sonra ise buğdaylar öğütülerek un haline getirilmektedir.

Un, buğday çekirdeklerinin öğütülmesi ile üretilir. Üç katmandan oluşan buğday çekirdekleri, tahılın dış katmanı olan kepek, çekirdeğin içerisindeki tohum ve beyaz un yapılan endosperm denilen bölümlerdir.

Un yapımında kullanılan buğdayların sertliği ortaya çıkan unun protein miktarını belirler. Yumuşak olan düşük protein, sert olan un ise yüksek protein içermektedir.