Van

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Van

Van kedisi hayvanlar alemi içerisinde çok sevilen ve sevimli bir görünüme sahip olan kedi türlerinden biridir. Gözleri mavi, kehribar rengi veya biri mavi diğer kehribar rengi olan Van kedileri evcil hayvanlar kategorisinde yer almaktadır.

İyi bir yüzü olma özelliğine sahip olan Van kedisi göz rengi üç gruba ayrılmaktadır. Van kedilerini bazılarının her iki gözü mavi, bazılarının her iki gözü kehribar, bazılarının ise bir gözü kehribar diğer gözü ise mavidir.

Van kedilerinin mavi gözlü olanlarının göz renginin tonu turkuazdır. Mavi gözlü Van kedileri; mavi gözlü kısa ve kadife kürklü ile mavi gözlü uzun ipek kürklü olarak kendi içerisinde türlere ayrılmaktadır.

Van Kedisi ile Ankara Kedisinin Farkı

Van kedisi ile Ankara kedisi sıklıkla birbirine karıştırılan kedi türleridir. Ancak Van kedisinin yavrularının özelliklerinden Ankara kedisinden ayrılmaktadır.

Van kedisinin yavrularının iki kulağı arasında siyah noktalar bulunmaktadır. Van kedilerini bu yolla Ankara kedilerinden ayırmak mümkündür.

Van Kedisinin Özellikleri

Van kedisi gözleri ve yapısı gereği asil bir ırk olma özelliğine sahiptir. Van kedisi ilk doğduğu zaman gri göz rengine sahiptir.

Ancak doğumundan 25 gün sonra göz renginde farklılıklar meydana gelmektedir.  Doğumundan itibaren 40 gün sonra göz renkleri netleşebilen Van kedileri içerisinde en fazla mavi ve kehribar rengine sahip olan Van kedileri bulunmaktadır.