Yılan/Müren Balıkları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Yılan/Müren Balıkları

Yılan balıkları, çok eski bir tarihe sahiptir. Asıl isimleri Müren olan bu balık türü, yılana benzerliğinden dolayı halk arasında yılan olarak adlandırılmaktadır. Kafaları yuvarlak ve sert bir tabakadan oluşan bu tür, keskin dişlere sahiptir. Boyları 3,5 metreye kadar uzayabilmektedir. Bu canlıların 120’ ye yakın türü olduğu bilinmektedir. Derileri kalın ve küçük pullardan oluşmaktadır. Saldırgan bir tür olarak dikkat çeken bu canlılar rahatsız edilmediği sürece saldırmadıkları bilinmektedir. Bu canlıların dişlerinin ucunda zehir bulunmaktadır. Bu sebep ile saldırılarda büyük iltihaplanmalar oluşabilir. Fakat sanıldığı gibi Müren balığının insanlara karşı bir saldırganlığı bulunmamaktadır. Tamamen kendini savunma amacı ile yaptığı müdahalelerdir.

Yılan (Müren) Balıkları ve Akvaryum

Bu hayvanlar için hazırlanan yaşama ortamı oluşturulamadığında, strese çabuk girerler ve besin almayı kesmeye başlarlar. Ve sonunda 3 ay içinde ölüm ile karşı karşıya kalınabilir. Bu sebep ile bakımı bilgi sahibi kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Akvaryum boyutları ise en az 540 cm çapında olmalıdır. Zamanla büyük ebatlara ulaşabilen bu canlılar için bulunan akvaryumlar bu sebep ile büyük olmalıdır. Müren balıkları bakımı zor canlılardır.

Yılan (Müren) Balıkları ve Yaşama Alanları

Bu canlılar birçok çeşide sahip oldukları için birçok ortamda da yaşabilmektedirler. Denizlerin derinliklerin de yaşayan bu canlılar küçük balık türleri ile beslenmektedir. Yumurtlama dönemlerinde belirli yerlere yumurta bırakarak derinliklerde yumurtlamayı tercih ederler. Yılan(Müren) balıkları, gözden uzak yaşayan canlılardır.