Yöresel İçecekler

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Prostea 4x4 - Doğal Prostat Çayı
450,00
BİTKİLAÇ
İlan Tarihi : 10.10.2018
ÜZÜM SİRKESİ
ÜZÜM SİRKESİ
Denizli-Bekilli
3,00
Kekik Suyu
Kekik Suyu
Denizli-Pamukkale
3,75
doğal elma sirkesi
doğal elma sirkesi
Denizli-Bekilli
6,00

Yöresel İçecekler

Her bölgenin ya da her ilin yetiştirdiği ürünler veya damak zevklerine göre değişik lezzetler içeren, içecek çeşitleri bulunmaktadır. Yöresel içecek olarak adlandırılan bu içecek türleri, kendi bölgelerinin haricinde, diğer bölgelerde de, büyük bir zevk ile tüketilen enfes lezzetler olarak göze çarpmaktadır.

Yöresel Kahve Çeşitleri
Kültürümüzde ayrı bir yere sahip olan ve yöresel içecekler arasında yer alan kahve, bölgelere göre farklı isimlere ve lezzetlere sahip bulunmaktadır. Mardin’in menengiç süryani, damla sakızlı dibek, kakuleli dibek ve special dibek kahvesi ile Adıyaman’ın saray kahvesi ve Bursa’nın dibek kahvesi, kahve çeşitlerine verilecek en güzel örnekler arasında yer almaktadır.

Yöresel Çay Çeşitleri
Organik ürünler arasında yer alan çay çeşitleri, her ne kadar Karadeniz bölgesi ile anılıyor olsa da, değişik türleri bulunan yöresel çaylar arasında bulunan, Mersin yöresine ait bomba atom çayı, kaynar çay, anne sütü çayı, kuşburnu atom çayı enfes lezzetler arasında bulunmaktadır. Ayrıca, Mardin yöresine ait olan organik zafaran çayı, dikkat çekici yöresel içecek lezzetleri arasında yer almaktadır.

Bilinen Diğer Yöresel İçecekler
En belirgin içecek çeşitleri arasında ülkemizde boza şalgam suyu kefir ve şerbet ön plana çıkan lezzetler arasında yer almaktadır. Ayrıca, alkollü içecekler sınıfına dahil olan rakı ile üzümden elde edilen ve bölgelere göre değişiklik gösteren şaraplarda, bu lezzet sınıflarına dahil ürünler arasında yer almaktadır.