Yöresel tatlılar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Yöresel tatlılar

Yöresel Tatlılar

Türk mutfağı oldukça zengin dünya mutfakları arasında yer almaktadır. Osmanlı kültürünün bir mirası olan türk mutfağında yer alan lezzetler hem Balkan hem de Ortadoğu mutfaklarından etkilenerek ortaya çıkmıştır. Türk mutfağında birbirinden lezzetli milyonlarca lezzet bulunmaktadır. Bunların yapılışları ve bilindikleri adlar yörelere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Düğün, sünnet, mevlit, kandil, dini bayramlar gibi türkler için önemli olan günlerde hazırlanan ikramlıkların ilk sırasında yöresel tatlılar yer almaktadır. Her yörenin kendine özgü tatlıları bulunmaktadır. Baklava, tel kadayıf, künefe, aşure, kabak ve ayva tatlısı, sütlaç gibi yöresel tatlılar ise yurt genelinde bilinen, beğenilerek tüketilen tatlılar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Türk Mutfağı Tatlıları

Tatlılar bakımından türk mutfağı oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Her yörenin kendine özgü birçok yöresel tatlısı bulunmaktadır. Türk mutfağı tatlıları arasında baklava, dünya çapında da üne kavuşmuş tatlılar arasında yer almaktadır.

Türk mutfağı tatlılarını gruplandırmak gerekirse, sütlü tatlılar, şerbetli tatlılar, hamurlu tatlılar, hoşaf ve kompostolar, helva, aşure, kabak tatlısı ve revani gibi oldukça geniş bir yelpazede gruplandırmak mümkündür. Türk tatlıları denildiğinde ilk akla baklava gelmektedir. Baklava yapıldığı yöreye göre fıstıklı, cevizli, kaymaklı, Antep fıstıklı hazırlanabilmektedir. Tel kadayıf, künefe gibi tatlılarda özel peynir ve cevizle zenginleştirilerek lezzetlendirilen özel tatlılar arasında yer almaktadır.

Yöresel Tatlı Çeşitleri

Sütlü yöresel tatlılar, şerbetli tatlılara göre daha hafiftir. Sütlaç, muhallebi, keşkül, kazandibi, tavuk göğsü en bilindik sütlü tatlılar arasında yer almaktadır. Sütlü tatlıların bir çoğu şeker ve sütün kaynatılmasının ardından nişasta, pirin unu gibi ek gıdalar eklenerek oluşturulmaktadır. Kazandibi ise muhallebisi hazırlandıktan sonra şeker serpilmiş bir borcama dökülerek ocakta karamelize edilerek hazırlanmaktadır.

İrmikle hazırlanan revani, irmik helvası gibi tatlılarda yaygın yörelerde yapılmaktadır. Bunun yanı sıra cenaze törenleri içinde unun kavrulması ile elde edilen un helvası yapılmaktadır. Aşure dini inançlar gereği yapılan tatlılar arasında yer almaktadır. Buğday, kuru üzüm, nohut gibi birçok bakliyat kullanılarak hazırlanır. Tavuk göğsü kullanılarak yapılan tavuk göğsü tatlısı yalancı tavuk göğsü olarak sadece sütle de hazırlanmaktadır.