Zeytin & Zeytin Yağı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Kantaron Yağı
Kantaron Yağı
Isparta-Isparta
100,00
HALİT TURAN
İlan Tarihi : 04.10.2021
ORGANİK ZEYTİNYAĞI
ORGANİK ZEYTİNYAĞI
İzmir-Ödemiş
30,00
DAVUT BİLGEN
İlan Tarihi : 25.08.2021
Zeytinyağı
Zeytinyağı
Manisa-Köprübaşı
35,00
Onur yılmaz
İlan Tarihi : 02.04.2021
KENDİ ÜRÜNÜMÜZ ZEYTİNYAĞI
KENDİ ÜRÜNÜMÜZ ZEYTİNYAĞI
Mersin(İçel)-Silifke
30,00
Veysel Barut
İlan Tarihi : 07.01.2021
Yüzlerce Ödülü Olan MUT ZEYTİNYAĞI
30,00
Cengiz Öz
İlan Tarihi : 16.10.2020
Zeytin yağı
Zeytin yağı
Mersin(İçel)-Silifke
100,00
Organik Zeytinyağı
Organik Zeytinyağı
Hatay-Altınözü
18,00
Anıl ergn
İlan Tarihi : 17.07.2020

Zeytin & Zeytin Yağı

Zeytin ağacının meyveleri olan zeytinlerin, sarımtırak ya da yeşilimsi renkteki sıvıları zeytinyağı olarak ifade edilmektedir. Zeytin hasat zamanında, ağaçlardan toplanan zeytinler, yağ çıkarma olarak bilinen yönteme tabi tutulmaktadır. Temel prensip, zeytin tanelerinin soğuk presten geçirilmesi ve yağının süzülmesine dayanmaktadır. Bu şekilde elde edilen zeytin yağlarında, hiçbir kimyasal işlem kullanılmamakta ve bu ürünler organik ürün sınıfına dahil olmaktadır. Ezilerek hamur kıvamına getirilen zeytinler, preslenmekte ve neticede bu meyve türünün içerisinden yağ elde edilmektedir.

Zeytinyağı Türleri Nelerdir?
Ülkemizde en sık tüketilen zeytinyağı çeşitleri arasında, rafine zeytinyağı, rafine prina yağı, karma prina yağı bulunmaktadır. Rafine zeytinyağı sarının değişik renk tonlarında bulunan, yemeklik olarak kullanılan zeytinyağı çeşididir. Rafine prina zeytinyağı natürel zeytinyağları ile karıştırılarak tüketilen zeytinyağı çeşididir. Karma prina zeytinyağı ise, yemeklik rafine yağı ile natürel zeytinyağlarının karışımından oluşan ve doğrudan gıda olarak tüketilebilinen bir zeytinyağı çeşididir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?
Zeytinyağı içerikleri nedeni ile sağlığa son derece önemli katkılar sağlayan bir besin kaynağıdır. İçeriğinde yer alan antioksidan maddesi, kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir. Doymamış yağlar içermediğinden ötürü, kolesterol oranını kontrol altında tutmaktadır. A ve E vitaminleri içeriği sayesinde, özellik ile sabahları aç durumda iken bir ile iki çorba kaşığı içilir ise, yatıştırıcı ve yumuşatıcı bir etki meydana getirmektedir. Bu etki bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve safra söktürücü olarak kendini belli etmektedir.